Emekli maaşlarına refah payı ile birlikte yapılacak zammın önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor. Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte emekli maaşlarına refah payı ve diğer ek zamlar dışında yüzde 37,57 zam yapılacağı ortaya çıktı.

Ankara kulislerinden emekli maaşlarına yapılacak zamla ilgili çarpıcı iddialar sızdı. Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetingüleç, Bahçeli’nin zam önerisinin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e takıldığını yazdı. Çetingüleç yazısında Şimşek’in öneriye sıcak bakmadığını belirtti. Çetingüleç’in yazısına göre Bakan Şimşek, yüksek zammın fiyat artışına yol açacağını gerekçe göstererek bunun emeklilere en büyük kötülük olacağını söyledi.

Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetingüleç'in kulis bilgilerini aktardığı yazısının ilgili kısmı şöyle:

"Geçen Temmuz ayında emeklilere en az 7 bin lira seyyanen zam yapılmasını ve bunun kök maaşa yansıtılmasını isteyen MHP liderinin talebi hala karşılanmadı.

Tam tersine, emeklilerin büyük bölümüne "kök maaş" garabeti yüzünden zam yapılmadı üçte birlik kısmı ise yüzde 25'le geçiştirildi.

Oysa Devlet Bey, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede de konuyu gündeme getirmişti. Aradan 6 ay geçtiği halde hiçbir gelişme olmadı, ama bu talebin yerel seçim öncesinde karşılanacağı yönünde genel bir kanaat oluştu.

Önümüzdeki hafta maaş zammı açıklanacak. Yıllardır göz ardı edilen, ekmek ve yumurta kuyruklarına mahkum edilmiş emeklilerin refahını gerçek anlamda artırmak için umut verici bir sinyal henüz alınmış değil.

Ne Devlet Bey'den ses çıkıyor, ne iktidardan.

Peki bu sessizliği hayra mı yormak lazım?

Kulislere yansıyan bilgi şöyle:

Şeriatçılar adliye önünde toplandı: Koruma kanunu istediler Şeriatçılar adliye önünde toplandı: Koruma kanunu istediler

Devlet Bey'in talebi Mehmet Şimşek'e de iletilmiş, ama Maliye buna sıcak bakmamış. Şimşek yüksek zammın fiyat artışlarına yol açacağını ve bunun emekliye kötülük olacağını söylemiş.

Dengeli ve enflasyon hedefleriyle tutarlı bir zammın daha fazla yarar sağlayacağına dikkat çekmiş.

Ancak...

Genel olarak yüksek zamma karşı çıkmakla birlikte kök maaşı 7 bin 500 ve altında olanlar için özel bir düzenleme yapılmasına Maliye'den izin çıkmış."