Enver Çevik, bu kez yeni hisselerde manipülasyon yapıp, yeni mağdurlar yaratıyor. Ancak SPK sessizliğini koruyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından binlerce küçük yatırımcıyı mağdur ettiği, bazıların intiharına neden olduğu Enver Çevik SPK tarafından onlarca ceza aldı. SPK tarafından işlem yasağı getirilen Enver Çevik yeni mağdurlar yaratıyor, iş yaptığı yancılarıyla birlikte bir çok hissede manipülasyon yapıyor.

SPK YAKALADI AMA...

İhlas ev Aletleri, Merko Gıda, İzmir Demir Çelik, DenizBank, Lafarge Çimento, Deniz GYO,  Akın Tekstil  ve bunlar gibi onlarca hissede SPK, usulsüz işlemlerini yakaladı.

Ekonomimanşet.com'un özel haberine göre; Enver Çevik’in hisselerde manipülasyon yaptığı SPK kararlarıyla tescillendi. SPK, suç duyurusunda bulundu, sayısız para cezası kesti. Yetmedi mahkeme iki yıl hapis kararı verdi. Karar kesinleşti. Evet, yanlış duymadınız işlem yasağı aldı, para cezasına maruz kaldı. Ama hep gündemde kalmayı, hisse senedi piyasalarında manipülasyon yapmaya devam etti. Neredeyse sermaye piyasası kanununda bulunan suçların tamamına yakınını işlediği tescillendi.

ALMADIĞI CEZA KALMADI

Enver Çevik’in SPK kanununa muhalefetten neredeyse almadığı ceza kalmadı. Bir ara sermaye piyasası kanununa muhalefet ve suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçuyla bile yargılandı. Enver Çevik’in suç duyurusu o kadar kabarık ki, resmi belgenin düzenlenmesinde sahtecilikten bile suç duyurusunda bulunuldu.

Adı bu kadar suç duyurularına maruz kalan, SPK tarafından hakkında onlarca dava açılan Enver Çevik’in yaptıkları bunlarla da sınırlı değil. Enver Çevik bir dönem ruhsatsız silah taşıma ve kara para operasyonlarıyla anıldı. Borsa suçlamalarına ek olarak adı adi suçlara da karışan Enver Çevik, ruhsatsız ateşli silah satın alma, taşıma ve bulundurma suçlarından da yargılandı. Çevik’in adı kara para soruşturmalarına da konu oldu. İstanbul Kadıköy’de bulunan SFR Danışmanlık şirketi ile birlikte kara para akladığı da kayıtlara girdi.

Doğalgazda merakla beklenen aralık tarifesi belli oldu Doğalgazda merakla beklenen aralık tarifesi belli oldu

ENVER ÇEVİK KİMDİR?

Enver Çevik, son 20 yılda borsada birçok manipülasyona aracılık etti. Patronlar adına halka açık şirketlerin hisse senetlerini taşıdı. Taşıdığı hisse senetlerinde manipülasyon yaptı, arkasında sayısız mağdur bıraktı. Bazen patronlar, bazen de sadece kendisi kazandı. Kaybeden hep küçük yatırımcı oldu. SPK, birçok hissede yaptığı usulsüz işlemleri yakaladı, sayısız cezalar verdi. Ama o yoluna, hisse senedi piyasalarında manipülasyon yapmaya hep devam etti.