Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ford Otosan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 'Gelecek Vizyon' toplantısında konuştu.

Ford Otosan ile Ford Avrupa arasında yapılacak satın alma sözleşmesinin imza töreniyle Türkiye'yi küresel rekabette ileriye taşıma, teknoloji ve üretim üssüne dönüştürme yolunda önemli bir adım daha atacaklarını belirten Erdoğan, 
"Bugünkü imza töreni devletimizin yatırımlarla ilgili kuşatıcı ve destekleyici tavrının en güzel örneğidir" dedi. Ford Otosan’ın yüzde 70’e varan yerlilik oranı, yüzde 90’ı bulan ihracat oranı ile ülkenin kalkınmasında çok kritik bir yer oynağını belirten Erdoğan, "Türkiye otomotiv sanayinin elektrikli ve bağlantılı araçlarla dönüşmesini sağlayacak bu yatırımla Ford Otosan araştırma geliştirme, ihracat ve katma değer etkisi 10 yıla yayılacak büyük bir vizyon ortaya koymaktadır. Proje tamamlandığında Ford Otosan’ın 440 bin olan üretim kapasitesi, 650 bine yükselecek, Kocaeli’nde üretilip Avrupa’ya ihraç edilen araçlarla Türkiye’nin liderliği daha da perçinlenecektir" dedi.

Erdoğan, kurulacak tesiste sadece dizel ve benzinli araçlar değil kullanımı giderek yaygınlaşan elektrikli araçlar ile batarya üretiminin de yapılacağını vurgulayarak, 
"Bu şekilde 130 bin adetlik bir batarya kapasitesi ülkemize kazandırılacak. Yatırım sayesinde geleceğin otomotiv sanayisinde elektrikli ve bağlantılı ticari araçların da en büyük üretim merkezi Türkiye olacaktır. Yatırımla bölgede doğrudan 3 bin kişilik ilave istihdam oluşacak, Ford Otosan’ın toplam istihdam sayısı böylece 15 bini aşacaktır. Bu yatırımın yan sanayiye ciddi katkılar yapmasını, burada ilave 15 bin kişilik dolaylı istihdam gerçekleştirmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Bir yandan Ford'un Kocaeli'nde yaptığı gibi yaratımları teşvik ederken bir yandan da yerli marka geliştirerek rekabetçi bir iklim oluşturmak istediklerini söyleyen Erdoğan, "Türkiye önüne serilen tarihi fırsat penceresini kaçırmamak amacıyla başlattığımız Türkiye’nin Otomobili Projesi tüm hızıyla devam ediyor. İnşallah ilk seri üretim araçları 2022 yılı sonunda banttan indirmeyi arzu ediyoruz. Elektrikli, bağlantılı otonom araç üretiminde önümüzdeki 10 yılda Avrupa’da lider, dünyada ise ilk beşte olmayı hedefliyoruz. Bunun yanında ağırlık verdiğimiz bir diğer alan da batarya modül, paket ve hücre yatırımlarıdır. Türkiye’nin dünyanın önemli batarya üretim merkezlerinden biri yapmakta kararlıyız" diye konuştu.

Yerli veya yabancı bilim insanlarına çağrıda bulunan Erdoğan, "Araştırmalarına Türkiye'de devam etmeye açtığımız çağrılara başvurmaya, ülkemizin sunduğu fırsatlardan istifade etmeye davet diyorum" dedi.