AK Parti, öncesinde yapılan Kirazlıtepe’deki 3 etap için 3 büyük ihaleyi kamuoyuna duyurmadan davet ettiği müteahhitlere verdiği yönünde haberler ekranlara yansımıştı.

Kahramanmaraş depemlerinin ardından hemen yapımına başlanan binlerce konut projesi için hükümet ihalelere başlamıştı. Konut yapılmak istenen yerlere zemin etüt çalışmaları yapılmadan binaların dikileceği haberleri tepkilere neden olurken deprem bölgesinde de 5'in üzerinde artçı sarsıntılar yaşanmaya devam ediyor. 

Deprem bölgesine yapılacak kalıcı konutların maliyeti 350-400 milyar lirayı bulacak. Bu rakam Türkiye'nin neredeyse bir yıllık mal, hizmet ve yapım ihaleleri dahil tüm kamu alımlarına eşit bir büyüklük. 

YENİ YAPILACAK KONUTLAR İÇİN KİRAZLITEPE ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgede yapılacak konutlar için çarpıcı bir açıklama yaptı ve  İstanbul Kirazlıtepe'deki kentsel dönüşüm projesini örnek gösterdi. İlk bakışta binaların zemin artı 3 kat oluşları akla geldi. Ancak Kirazlıtepe'deki projeyle, yapılacak yeni konutların daha önemli bir benzerliği var. 

Herkes kalıcı konut ihalelerinin rekabete imkan sağlayan açık usulde yapılmasını beklerken, kalıcı konutlar için yapılan ilk ihalelerin 21b pazarlık usulüyle çoktan bitirildiği ortaya çıkmıştı. AK Parti, 21b usulünün sağladığı imkanla duyuru ilanı bile yayınlamadan, yani kimseler duymadan gizli saklı düzenlenen ihalelerle istenilen projeyi özel olarak davet ettiği müteahhitlere verdi. 

KİRAZLITEPE'DEKİ TÜM İHALELER KAMUYA AÇIK OLMADAN GİZLİCE YAPILMIŞ!

Kirazlıtepe de aynı yöntemle AK Parti'ye yakın müteahhitlere özel davetle verilmişti. İşte o ihaleler: 

İLK İHALE 

İhale Tarihi: 4 Mart 2019

İhalenin adı: İSTANBUL İLİ ÜSKÜDAR İLÇESİ KİRAZLITEPE MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJESİ 1 ETAP 501 ADET KONUT 48 ADET DÜKKÂN İNŞAATLARI İLE ALTYAPI VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ İŞİ

Sözleşme tarihi: 14 Mart 2019
Sözleşme bedeli: 235 milyon 565 bin 850 TL
Yüklenici: Özyazıcı İnşaat

İKİNCİ İHALE

İhale Tarihi: 30 Aralık 2020

İhalenin adı: İSTANBUL İLİ ÜSKÜDAR İLÇESİ KİRAZLITEPE MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJESİ 2 ETAP 706 ADET KONUT, 75 ADET TİCARET, 1 ADET CAMİ VE 1 ADET LOJMAN İNŞAATLARI İLE ALTYAPI VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ İŞİ

YSK'den seçmen kaydı açıklaması: E-devlet ayrıntısı YSK'den seçmen kaydı açıklaması: E-devlet ayrıntısı

Sözleşme tarihi: 22 Ocak 2021
Sözleşme bedeli: 440 milyon TL
Yüklenici: YAPI VE YAPI İNŞAAT 

ÜÇÜNCÜ İHALE 

İhale Tarihi: 26 Nisan 2021

İhalenin adı: İSTANBUL İLİ ÜSKÜDAR İLÇESİ KİRAZLITEPE MAH KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJESİ 3 ETAP 666 ADET KONUT, 20 ADET TİCARET, 1'ER ADET BİLGİ EVİ-MUHTARLIK BİNASI, AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ VE 24 DERSLİKLİ İLKOKUL İNŞAATLARI İLE ALTYAPI VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ İŞİ

Sözleşme tarihi: 25 Mayıs 2021
Sözleşme bedeli: 396 milyon 250 bin TL
Yüklenici: TURGUT MÜTEAHHİTLİK

Kirazlıtepe'deki ihaleler de kamuoyunun son dönemde adını sıkça duyduğu müteahhitlere özel davetle verildi. Müteahhitlerden biri Atatürk Havalimanı pistlerini kırıp, millet bahçesi inşaatına başlayan Yapı & Yapı… Şirketin 2004 yılından bu yana gerçekleştirdiği büyüme dikkat çekici.