Milyonlarca emeklinin beklediği ek zam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 5 zammı olarak açıklanmasıyla hiç kimseyi memnun etmedi.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan da Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek arasındaki zam pazarlıkları yapıldığını iddia etti.

Yerel seçimlerde avantajlı çıkmak isteyen AK Parti, kesenin ağzını açmayı planlıyor. Fakat Bakan Şimşek'in ekibi iktidar partisiyle aynı düşünmüyor.

Erdoğan'ın 31 Mart’a kadar kısıtlamaların kaldırılması ve ‘kesenin ağzının açılmasını” istediğini Şimşek'e ilettiği belirtiliyor.

CHP’den ‘Emekli Kart’ teklifi: Tamamen ücretsiz faydalansınlar CHP’den ‘Emekli Kart’ teklifi: Tamamen ücretsiz faydalansınlar

Nuray Babacanın haberinin ilgili kısımları şöyle:

"Ankara gündemine dönersek, emekli maaşlarına yapılan ek zam hiç kimseyi memnun etmedi. AKP içinde ’en az yüzde 45 olmalı’ diyenler de dahil. Bütçe açığının büyüklüğünü gösteren rakamların bir gün önce açıklanması ek zammın ‘sınırlı kalacağının’ habercisi oldu. Yüzde 5’lik artış, Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı’nın alternatifli önerilerinin ortalaması bulunarak kararlaştırıldı.

'31 MART'A KADAR'

Sorun sadece emeklilere ek zamla bitmiyor. Yerel seçimlerde avantajlı çıkmak isteyen iktidar partisi, kesenin ağzını açmak istiyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibi ise temkinli. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ekibi aynı düşünmüyor. Erdoğan’ın 31 Mart’a kadar kısıtlamaların kaldırılması ve ‘kesenin

ağzının açılmasını” istediği, bunu da direkt Mehmet Şimşek’e söylediği anlatılıyor. Yani, Şimşek’in iki hafta önce yaptığı sosyal yardımların doğru kullanılması ve kamu harcamalarının sınırlandırılması uyarısının tam tersi planlanıyor…"