14 Mayıs'ta gerçekleşek olan Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine az bir süre kala DEVA Partisi, Cumhur İttifakı ortak Cumhurbaşkanı adayı olan AK Parti Lideri Recep Tayyip Erdoğan için Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz dilekçeleri verdi.

'TARİHE NOT DÜŞMEK İSTİYORUZ'

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, YSK’nın 24 Mart 2023’te Erdoğan’ın adaylığına ilişkin verdiği ve ResmiGazete’de 28 Mart 2023’te yayımlanan kararı eleştirerek, “İtirazımızı YSK’ye yaparak tarihe not düşmek istiyoruz” dedi. 

'ANAYASA'YA AYKIRI'

Şahin'in itiraz hakkında yaptığı açıklama şu şekilde:

“Daha önce iki kez cumhurbaşkanlığı yapmış olan sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar aday gösterilmesi anayasa ya aykırı olduğundan, geçici aday listesinde sayın Erdoğan’ın adaylığının kabulüne ilişkin kısmının iptali gerekmektedir. Sayın Erdoğan’ın yeniden adaylığı Anayasanın 101 maddesinin 2. fıkrasına açıkça aykırıdır. 28 Mart 2023 gazetede yayınlanan geçici aday listesinden sayın Erdoğan’ın çıkartılmasını arz ve talep ediyoruz."

YSK'ya yapılan itirazda, “Seçimlerin yenilenmesine ilişkin söz konusu karar TBMM tarafından değil de Cumhurbaşkanı tarafından alındığından Anayasa’nın 116. maddesi kapsamında 14 Mayıs 2023 seçimlerinde sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olması mümkün değildir” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün TBMM'de yemin edecek, kabine akşam açıklanacak Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün TBMM'de yemin edecek, kabine akşam açıklanacak

Şahin, açıklamasının devamında ise, “Sayın Erdoğan’ın adaylığının kabul edilmesi Anayasanın yok sayılmasıdır. DEVA Partisi olarak Anayasanın yok sayılmasına itiraz etmekte olup, Yüksek Seçim Kurulu’nun aksi yönde karar vermesi halinde tarih huzurunda açık anayasa ihlalinin ortaya çıkacağını ve hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde ağır müeyyidelerinin olacağını bir sefer daha ifade etmekte fayda görüyoruz.” dedi.