Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi olan Cemil Çiçek yargı krizi hakkında konuştu. Çiçek, yaşanan yargı krizi hakkında, “İki testi çarpışırsa biri kırılır, diğeri çatlar. Sonuçta ikisi de işe yaramaz hale gelir” dedi.

Yeni yargı paketinin ayrıntıları ortaya çıktı: 22 kanunda 105 madde değişiyor! Yeni yargı paketinin ayrıntıları ortaya çıktı: 22 kanunda 105 madde değişiyor!

Eski TBMM Başkanı, eski Adalet Bakanı ve şu anda da Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Cemil Çiçek, Yargıtay’ın, TİP milletvekili Can Atalay hakkında “hak ihlali” kararı veren Anayasa Mahkemesi üyelerini sert sözlerle eleştirerek suç duyurusunda bulunması hakkında, “Türkiye’de sorunu çözecek olanlar sorunun baş kaynağı hale gelirse, bu ciddi sıkıntıları da beraberinde getirir” dedi.

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Çiçek, Hürriyet yazarı Sedat Ergin’e, Yargıtay ile AYM arasındaki hukuk krizini değerlendirdi, hukuk çerçevesinde ve sağduyuyla hareket edilmesi çağrısı yaptı.

"TECRÜBE MAĞAZASI AÇSAK..."

Çiçek, “Türkiye’de tecrübeye sıkça atıf yapılır ama kimse tecrübeden istifade etmez. Çünkü Türkiye’de tecrübenin karşılığı yoktur. Tecrübe mağazası açsak kira parasını zor çıkarırız, çünkü tecrübenin müşterisi yoktur. Şayet olsaydı yaşadığımız bunca üzücü olaylar tekrar tekrar yaşanmazdı” dedi.

Çiçek, “İki testi çarpışırsa biri kırılır, diğeri çatlar. Sonuçta ikisi de işe yaramaz hale gelir. O zaman yetki kullanılarak böyle bir akıbete duçar olmamak için, ülkeye zarar vermemek için ciddi düşünmeleri gerekir” ifadesini kullandı.

“Türkiye benzer sıkıntıları geçmişte de yaşadı” diyen Çiçek şöyle devam etti:

"DEVLETİ KURAN TBMM'DİR"

“Her zaman makul bir yol bulunur; toplum da rahatlar, tansiyon da belli ölçülerde yumuşamış olur. Yeter ki tecrübe önemsensin. Hukuk her şeye bir çare bulur. Ancak önce tansiyonun normale avdet etmesi lazım. Üstün olan hukuktur. Yargıda hiçbir kurum diğerinden üstün değildir, üstün olan hukuk ve adalettir. Bu manada illa bir üstünlük aranacaksa o da TBMM’dir, çünkü devleti kuran TBMM’dir.”