Konya Valiliği’nden Beşiktaş maçındaki gerginliğe soruşturma Konya Valiliği’nden Beşiktaş maçındaki gerginliğe soruşturma

Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Koyunağılı Köyü mevkiinde bulunan, Yıldızlar SSS Holding'e bağlı Doruk Madencilik'te çalışan işçiler, ödenmeyen maaşları ve kıdem tazminatı ödemeleri için 28 Ağustos'tan bu yana eylem yapıyor.

31 Ağustos'a kadar yapılan oturma eylemi sonrası işçiler, 1 Eylül'de madene inerek açlık grevine başladı ve talepleri karşılanana kadar eyleme devam edeceklerini açıkladı.

bianet'in telefonla ulaştığı Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Orta Anadolu Şube Başkanı Talih Kocabıyık, "Sürecin başından beri üyelerimizle irtibat halindeyiz. 28 Ağustos'ta başlattığımız eylemlerin sekizinci günündeyiz. İlk dört gün boyunca yapılan oturma eyleminde işe ve işverene hiçbir zarar vermeden, işimizi aksatmadan sesimizi duyurmaya çalıştık. Ancak seslerini duyuramayınca 1 Eylül'den itibaren arkadaşlarımız kendilerini yeraltına kapattılar" dedi.

190 İŞÇİ YERALTINDA

Kocabıyık, 190 işçinin yeraltında olduğunu belirterek, "Altısı bu süreçte rahatsızlandı ve sağlık tedavileri yapıldı. Arkadaşlarımızın 2016'dan bu yana kadar toplu iş sözleşmesinden doğan haklarının verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Doruk Madencilik'i Aralık 2022'de Yıldızlar SSS Holding'e devrettiğini ve bu süreçle birlikte hak kayıplarının başladığını hatırlatan Kocabıyık, şunları kaydetti:

"Bu firma geldiği zaman 250 arkadaşımızın hiçbirine kıdem tazminatları ödenmedi. Buradaki bütün hata TMSF'nin. Burayı devrederken yasa gereği işçi haklarının komple ödenmesi gerekiyordu. Ancak bunu yapmadıkları için bugün bu sorunları yaşıyoruz. Temmuz ve ağustos ayında firma bir yanlış yaptı. İşçilere tebliğ yapmadan esas çalışma alanları 'yeraltı' olduğu halde 'yerüstü' olarak değiştirdi ve ücretlerini de buna göre ödedi. Yani bir işçi 22 bin 800 lira alıyorken 10 bin 500 liraya düşürüldü maaşları."

YETKİLİLERE ÇAĞRI

Şirket yönetimiyle görüşmelerin sürdüğünü, işçi ailelerinin de Ankara'da Yıldızlar SSS Holding binasında olduğunu belirten Kocabıyık, "İşçi arkadaşlarımızın kişi başına ortalama 450 bin liralık alacakları var. Haklı olarak sadece bunları talep ediyorlar. Tüm yetkililere çağrı yapıyoruz. Bu soruna bir an önce çözüm bulun. Eylem, arkadaşlarımızın haklı alacaklarının ödenmesiyle sona erecek. İşçi arkadaşlarımızın bu yönde bir ortak kararı var" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Bianet