NTV'nin haberine göre, et ve yumurta fiyatlarına zam geldi. Yumurta fiyatı hem dünyada hem de Türkiye'de hızlı yükseldi. 2021 yılında 20 lira olan 30'lu yumurta fiyatı 2022'de üç katına çıktı. Market raflarında 30'lu yumurta, ortalama 65 liradan satılıyor.

90 LİRADAN 116 LİRAYA YÜKSELDİ

Sektör yetkilileri fiyatların seyrini, maliyetlerin belirleyeceğini ifade ediyor. 2023 yılında yumurta fiyatlarında yüksek artışların yaşanmayacağı öngörülüyor. Et ve Süt Kurumu da üreticilerden aldığı karkas et fiyatlarına zam yapıldığını açıkladı. Böylece dana karkasın kilogram fiyatını 90 liradan 116 liraya yükseldi.

HDP'den muhalefete  'Kapımız açık' mesajı HDP'den muhalefete 'Kapımız açık' mesajı

ETE ZAM

Zamla birlikte birinci kalite büyükbaş kırmızı et ürünlerinde yaklaşık yüzde 29'luk artış gerçekleşti. Habere göre, Et ve Süt Kurumu, küçükbaş hayvan eti alımında ise kiloda 5 ila 8 lira arasında fiyat artışına gitti. Böylece kuzu karkasın kilogram fiyatı 92 liradan 99 liraya yükseltildi. Ayrıca kurum tarafından yapılan açıklamada, üreticilere kıvırcık ırkı kuzular için kilogram başına 10 lira "Kıvırcık Kuzu Primi" verileceği kaydedildi.