Günlük kiralık dairelere ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan karar 1 Ocak 2024 itibariyle yürürlüğe girdi. Artık evini günlük olarak kiralamak isteyenler bir dizi şartı yerine getirmekle yükümlü. 

Haber Global'den Ilgaz Seda Özoğlu'nun haberine göre günlük kiraya vermek isteyenler, bundan böyle izin belgesi almak zorunda. Bu izin belgesini alabilmek ise, tüm kat maliklerinin onayını gerektiriyor. Eğer kat maliklerinden bir kişinin bile onayı olmazsa, kiralama için izin belgesi alabilmek pek mümkün değil. 

Söz konusu izinleri alan vatandaşlar, e-Devlet üzerinden izin belgesi için başvuruda bulunmalı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ilgili yetkilileri de bu izni vermeden önce, konutu inceleyecek.

Söz konusu dairenin kiralama için uygun olduğuna karar verilirse, bu izin bir plaketle verilecek. Bakanlığın vereceği bu plaket, konutun girişine asılacak.

EN FAZLA 12 KİŞİ KALABİLECEK

Kiralanan bir evde en fazla 12 kişi kalabilecek. 3 yaşından küçük çocukların sayısı esas alınmayacak. Binada en az 5 dairesi olanlar, günlük kiraya verebilmek için iş yeri ruhsatı almak zorunda kalacak. 

100 GÜN SINIRI

Evini 100 günden daha az süre kiralayan herkes, söz konusu kurallara uymakla yükümlü. Evini 100 günden daha uzun bir süre için kiralayanlar ise uygulamanın dışında kalacak fakat yine de  takip edilecek. Aynı konut 1 yılda 100 günden uzun süreli kiraya verilirse, sorumlusu kişi 1 milyon TL para cezası ödeyecek. 

1 MİLYON LİRAYA KADAR CEZA YAPTIRIMI

İzin belgesi olmadan evini kiralaya verenler ise ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Evini izinsiz olarak günlük kiralayanlar, 100 bin TL para cezası ödeyecek. Cezasını ödeyip, 15 gün içinde izin almayıp, evini kiraya vermeye devam eden kişiler ise 500 bin TL daha ceza ödeyecek. 

Şeriatçılar adliye önünde toplandı: Koruma kanunu istediler Şeriatçılar adliye önünde toplandı: Koruma kanunu istediler

Verilen iki cezaya rağmen izinsiz kiralama yapmaya devam edenler 1 milyon TL'ye kadar  para cezasıyla karşı karşıya kalacak.