Powell, FED’in faiz oranını yarım puan artırmasının ardından gazetecilere verdiği demeçte, enflasyondaki son yavaşlama belirtilerinin henüz mücadelenin kazanıldığına dair herhangi bir güven getirmediğini söyledi.

FED, beklentilerle aynı yönde hamle yaparak politika faizini bugün 50 baz puan daha artırarak 4,5’e yükseltti.

Rekor kıran faiz oranlarıyla beraber borçlanma maliyetlerindeki bu artışlar, FED yetkililerinin yıllık yüzde 0,5'lik bir büyüme oranı ve 2023'ün sonuna kadar yüksek bir işsizlik beklentisine rağmen geldi.

'Faiz indirimlerine devam' demişti... Enflasyon altıya katlandı! 'Faiz indirimlerine devam' demişti... Enflasyon altıya katlandı!

‘BAŞKA YOLUMUZ YOK’

FED Başkanı Powell bir basın toplantısında, "Bu tür bir durgunluktan bahsetmiyoruz. Biz sadece bu tahmin yapıyoruz. Keşke fiyat istikrarını geri getirmenin tamamen acısız bir yolu olsaydı. Yapabileceğimizin en iyisi bu" dedi.

Powell, "Ekim ve kasım aylarında şimdiye kadar alınan enflasyon verileri, fiyat artışlarının hızında memnuniyet verici bir azalma olduğunu gösteriyor, ancak enflasyonun sürekli bir düşüş yönünde olduğuna dair iyimser olmak için daha fazla kanıt gerekecek" diye ekledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER