Tayland'ın eskiden önemli turizm ve ticaret  merkezlerinden biri olan Lopburi kentinde, yaklaşık 3 bin 500 maymun şehri ele geçirmiş durumda. Bölgede maymunların istilası nedeniyle hayat durma nokatasına geldi.

NTV'nin aktardığına göre, maymunların istilası nedeniyle şehirde birçok dükkan ve işyeri kepenk indirmiş durumda. Şehrin tarihi mekanlarınının da gezilemez hale geldiği belirtiliyor.

HIRSIZLIK YAPIYORLAR

Maymunlar alışveriş merkezlerine girerek dükkanlara zarar veriyor ve insanların yiyeceklerini çalıyor.

Lopburi'de her yıl düzenlenen Maymun Festivali turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Şehir sakinleri kentin bazı bölgelerinin tamamen maymunların kontrolüne girdiğini ve devletin bu duruma bir an evvel çözüm bulmasını istiyor.

Rusya’dan Ukrayna’ya füzeli saldırı: 8 kişi hayatını kaybetti Rusya’dan Ukrayna’ya füzeli saldırı: 8 kişi hayatını kaybetti

"BİZ KAFESTE, MAYMUNLAR DIŞARIDA YAŞIYOR"

AFP'ye konuşan bir Lopburi sakini, "Biz kafeste yaşıyoruz ancak maymunlar dışarıda. Dışkıları her yerde, yağmur yağdığında kokuları dayanılmaz oluyor" ifadelerini kullandı.

Geçmiş yıllarda kenteki maymun popülasyonunu kontrol altında tutmak için uygulanan kısırlaştırma programına ara verilmesiyle birlikte sayıları 6 bine kadar çıktı. Yetkililer kısırlaştırma programına geri dönmek zorunda kaldı.