Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto Pazar günü ülkesinin NATO’ya üyelik için başvuracağını açıkladı.

Niinisto Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’le düzenlediği ortak basın toplantısında Finlandiya’nın NATO üyeliği için başvurmasına karar verdiklerini söyledi.

'OLUMLU BAKMIYORUZ'

Niinisto, Cumartesi günü Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i aramış NATO üyeliğine başvuracaklarını kaydetmişti. Putin de bunun hata olacağını belirtmişti.

Basın toplantısında Niinisto’ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine olumlu bakmıyoruz” açıklaması da soruldu.

Kafasının biraz karıştığını belirten Finlandiya Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin tavrının değiştiğini söyledi. “Net yanıtlar bekliyoruz” diyen Niinisto, Erdoğan’la dile getirdiği problemler hakkında görülmeye hazır olduğunu da kaydetti.

'NET BİR YANITA İHTİYACIMIZ VAR'

Niinisto, “Açık olmak gerekirse biraz kafam karıştı çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaklaşık bir ay önce bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim ve benden önce insiyatif aldı ve ‘NATO’ya başvuruyorsunuz ve biz bunu olumlu değerlendireceğiz’ dedi. Kendisine teşekkür ettim ve teşekkürün karşısında çok memnun oldu. Yani anlıyacağınız, kafam biraz karıştı. İki gün önce duyduklarımız farklıydı. Dün yeniden Türkiye’nin üyeliğimize açık olduğunu duyduk fakat hayıra dönüştü ya da olumsuza dönüştü diyelim. Sanırım şu anda net bir yanıta ihtiyacımız var. Erdoğan’la dile getirdiği problemlerle ilgili konuşmaya hazırım” dedi.

Niinisto, basın toplantısındaki bu açıklamasının benzerini Amerikan CNN televizyonuna da yaptı ve Türkiye'nin ülkesinin NATO üyeliğini engelleyeceğini düşünmediğinin mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki kuzey Avrupa ülkesinin birçok terör örgütüne ev sahipliği yaptığını söylemişti.