ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Epic Games'i 13 yaşın altındaki çocukların kişisel bilgilerini yasa dışı bir şekilde topladığı ve oyuncuları istenmeyen satın almalar yapmaya yönlendirmek için yöntemler kullandığı için toplam 520 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

ŞİRKET DEĞİŞİKLİKLERE KARŞI GELİYOR

Komisyondan yapılan açıklamada, Epic Games'in Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası'nı (COPPA) ihlal ettiği için 275 milyon dolar ödeyeceğini ve ebeveynlerinin rızası olmadan genç oyuncular hakkında bilgi toplamak için "çocuklar ve gençlerin güçlü gizlilik varsayılan ayarlarını benimsemeye" zorlanacağını söyledi.

Açıklamada, canlı metin ve sesli sohbetin etkinleştirildiği Fortnite'ın varsayılan ayarları da çocukların zorbalığa, tehdit ve tacize uğramasına neden olduğu belirtilirken, komisyon, çalışanlardan gelen şikayetlere ve çocukların cinsel tacize uğradığına dair raporlara rağmen Epic Games'in bu ayarları değiştirmeyi reddettiğini açıkladı.

Güney Kore, Pyongyang ile ilişkileri ‘normalleştirmeye çalışıyor’ Güney Kore, Pyongyang ile ilişkileri ‘normalleştirmeye çalışıyor’

O OYUN PİYASAYI KASIP KAVURDU

Açıklamaya göre Epic Games, çocukların ebeveynlerinin izni olmadan oyun içi satın almalara da izin verdi. 2017'de piyasaya sürülen Fortnite Battle Royale, oyun dünyasını kasıp kavurdu ve o zamandan beri dünyanın en popüler çevrimiçi oyunlarından biri olmaya devam ediyor. Oynaması ücretsiz olmasına rağmen Fortnite, oyun içinde harcanan paralar sayesinde 2018'e kadar Epic Games'e tahmini 1 milyar dolar kazandırmıştı. 

İKİNCİ CEZADAN RAHATSIZ

Epic Games, çevrimiçi mağazasının o zamandan beri yenilendiğini ve artık kullanıcıları yanıltmadığını söyleyerek ikinci para cezasına değindi. Şirket, 245 milyon doların komisyona bağlı olarak kullanıcılara geri ödeme yapmak için kullanılacağını ve reşit olmayan oyuncular için gizlilik ayarlarını sıkılaştırdığını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, "Bu anlaşmayı kabul ettik çünkü Epic Games'in tüketiciyi korumada ön saflarda yer almasını ve oyuncularımıza en iyi deneyimi sunmasını istiyoruz" diye kaydedildi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER