Fransız haber ajansı AFP, savaşta en ağır çatışmaların yaşandığı Donetsk'teki Bahmut şehrinde, Ukraynalı askerlerin geri çekilme ihtimaline karşı siper kazdığını yazdı.

Ajansın aktardığına göre Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu'na bağlı savaşçılar ve Rus askerleri, halihazırda şehrinde üçte ikisini ele geçirmiş durumda.

ANİ SALDIRIDA GERİ ÇEKİLECEKLER


Ukrayna ise Bahmut'un düşmesi ihtimaline hazırlanıyor. Kiev yönetimi, böyle bir durumda Donbas'taki Sloviansk ve Kramatorsk gibi diğer şehirlerin de Kremlin'in kontrolüne geçebileceğinden endişeleniyor. Ajansın konuştuğu Ukraynalı asker Andri, Rusların güçlü bir saldırıya geçmesi halinde kazdıkları hendeklere geri çekileceklerini söyledi.

23 yaşındaki savaşçı, "Her siper 8 askerin sığacağı şekilde kazıldı” dedi. Bu hendekler aradaki tünellerle ve sığınaklarla birleşerek uzun bir savunma hattı oluşturuyor.

Asker, Rusların ağır bombardıman saldırıları düzenlediğini belirterek, siperlerle kurdukları sığınakların bir tanesini tamamlamanın yaklaşık iki hafta sürdüğünü ifade etti.

Siperleri ve sığınakları cepheden bir kilometre uzağa inşa eden askerler, Rusların kullandığı top mermilerinin 1,6 metre derine kadar inebildiğini belirtti. Savaşçılar, yapıları bunu da göz önünde bulundurarak oluşturduklarını söyledi.

OCAK AYINDA RUSYA'YA GEÇTİ


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen yıl 24 Şubat'ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaştaki en ağır çatışmalar Bahmut civarında yaşanıyor.

Ukrayna işgali Rus güçlerini böldü! Wagner’e medya yasağı Ukrayna işgali Rus güçlerini böldü! Wagner’e medya yasağı

Wagner'in lideri Yevgeni Prigojin, geçen hafta savaşçılarının Bahmut'taki belediye binasını ele geçirdiğini ve şehrin düştüğünü öne sürmüştü. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ise iddiaları yalanlayarak, direnişin sürdüğünü savunmuştu.

Bahmut'un komşusu Soledar şehriyse ocakta Moskova'nın kontrolüne geçmişti.