Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tartışmalı emeklilik reformunun parlamento onayı olmadan hayata geçirilmesini sağlamaya çalışmasının ardından gensoruyla karşılaşan hükümet, dağılma tehlikesini atlatırken, emeklilik yaşını iki yıl artırarak 64'e çıkaran yasanın rafa kalkmadı. 

Azerbaycan ile Ermenistan demir yolu hattı konusunda anlaştı Azerbaycan ile Ermenistan demir yolu hattı konusunda anlaştı

MUHALEFET VE SENDİKALAR VAZGEÇMİYOR

Başkent Paris caddelerinden bazılarında, protestocular polisle çatışırken, itfaiyeciler, grevler nedeniyle günlerce toplanmayıp yakılan çöp yığınlarını söndürmek için çabaladı. Sendikalar ve muhalefet partileri, hükümete U dönüşü yaptırmak çalışmak için protesto ve grevleri artıracaklarını söyledi.

Üç partili gensoru önergesinin başarılı olması için oylama beklenenden yakındı. Önergeyi 278 milletvekili desteklerken, başarılı olması için gereken 287 milletvekili gerekiyordu. Muhalifler bunun, Macron'un emeklilik yasa tasarısıyla ilgili parlamento oylamasını baypas etme kararının, Macron'un reformist gündemini şimdiden baltaladığını ve liderliğini zayıflattığını gösterdiğini söylüyor.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER