Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD Koordinasyon Merkezi'nde depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP'den belediyelere 'Ramazan' çağrısı CHP'den belediyelere 'Ramazan' çağrısı

Oktay açıklamasının büyük bir bölümününde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'li belediyelerin çalışmalarını hedef aldı. 

CHP'li Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, İskenderun Limanı'nı onarmaya başlamasının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösteren Oktay,  "Siz kimsiniz havalimanındaki çalışmaları yapacaksınız" dedi

Oktay'ın konuşmasından satır başları şöyle;

'SİZ KİMSİNİZ?'

Bazı iddialardan bahsettim biz bütün gücümüzle buna odaklanmışken çok büyük bir depremi yönetmeye çalışıyorken bizimle görüşmek isteyenlere kapımızı açtık. Tüm bilgileri tüm açıklığıyla paylaştık. Geldiler görüştük. Ve ne yapıyorsak karşılıklı paylaştık. Çok ilginç iddialar var. Bakıyorsunuz iş makineleri yolda bekletilmekte. Yağmalama iddiaları söz konusu sosyal medya üzerinden yok havalimanını biz yapıyoruz kim tutukluyorsa tutuklasın. Son derece seviyesiz bir meydan okuma. Yok efendim yardımların kabul görmediğiyle alakalı Hatay havalimanıyla ilgili İskenderun bizim belediyemiz yangını söndürdü. Bizim belediyemiz geldi şuradaki havalimanını onardı. Siz kimsiniz? 85 milyondan farklı biri misiniz? Belediyeden gelen bir araç yapacak.

Birkaç araçla moloz toplayanlar havaalanı onarıyoruz diyor. Bu kadar mı acizleştiniz. Biz bunları zamanında gördük, Adana'da da gördük.

'HIZLI HAREKET ETMEK ZORUNDAYIZ'

Hatay Havalimanı'nda hasar sonrası DHMİ onarım çalışmalarını başlatıyor. Zaten afet yönetiyoruz ve şunu söylüyoruz Türkiye'deki tüm kuruluşlar tamamının her türlü imkanlar devletin AFAD'ın koordinasyonunda afetzedenin hizmetindedir. Her imkan kullanılır. Şimdi OHAL ilan ediyoruz, hızlı hareket etmek zorundayız, dolayısıyla kimsenin nazıyla uğraşacak durumda değiliz.  

İskenderun Limanı'nda bir yangın var. Konteynerlerin bulunduğu alanda yangın. Yanıcı maddeler olduğu için yangın şiddetleniyor. Karadan ve havadan yangın söndürülmeye çalışılıyor. Bunlar ikincil afetlerdir. Deniz Kuveetlerimiz dahil deniz araçlarıyla ilgili kuruluşlar karadan müdahale ediyorlar. İtfaiye ekiplerimizi de buraya davet ediyoruz. Bir an önce bu yangın sönsün diye. Bunlardan sadece bir tanesi de İstanbul Belediyesi. Bunu davet eden de biziz, oraya alan da biziz. Bunun dışında zaten 40 araçla müdahale edilen bir yangındı. Bunların yarısından fazlası da Adana Orman Müdürlüğü'nün araçları. Orada aracın fotoğrafını çekip hem de drone ile çekip ondan sonra da biz yangını söndürdük diye meydan okuma. Bir zihniyet bu kadar ucuz olamaz. 

'SİYASET YAPMA DÖNEMİ DEĞİL'

Ülkede seçim olabilir fakat şu dönem siyaset yapma dönemi değildir. Birlik beraberlik ve afetzedelere ulaşma onları kurtarma dönemidir. Cumhurbaşkanımız liderliğinde zaten en güçlü olduğumuz alanlardan biri bu. Hep birlikte bunun üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Eksikliklerin olmaması mümkün mü? Her bir bölgede binlerce enkazın olduğu yerden bahsediyorsunuz. Tüm gücümüzle buna müdahale ediyoruz. 04.17'de afet olmuştur hemen akabinde biz buradaydık. Gerek ulusal boyutta gerek uluslararası boyutta tüm kaynakları aktarmaya çalışıyoruz. Bunun üzerinden siyaset yapılmaz. Yapacağınız bir şey varsa sunarsınız biz de değerlendiririz. Her yaptığınız işi dronlarla fotoğraflayıp siyasi çıkar elde etmeye çalışırsanız milletimiz bunun bedelini ödetir size.

'BÜTÜN YÜREĞİMİZİ AÇTIK'

İskenderun Limanı'nda bir yangın var. Yanıcı maddeler olduğu için yangın şiddetleniyor. Bir taraftan yangın söndürülmeye çalışılıyor. Bir an önce söndürülmesiyle alakalı itfaiye ekiplerini davet ediyoruz. Bunlardan sadece bir tanesi de İstanbul Belediyesi. Bunu da davet eden biziz. 40 tane aracın yarısından fazlası Adana Orman Müdürlüğü'nün. Birçok Belediye var yine. İstanbul Belediyesi'nin de var. Orada aracın fotoğrafını çekip, hem de drone ile çekip sonra biz söndürdük denmez. Bütün yüreğimizi açtık. Sizi ağırladık, bütün nezaketimizle. Zerre bilgi saklamadık. Bundan sonra bu tür yaklaşımlar... Ülkede seçim olabilir ama şu dönem siyaset yapma döneminde değiliz.

Her bir bölgede yüzleri demiyorum binlerce enkazın olduğu yerden bahsediyoruz. Tüm gücümüzle müdahale ediyoruz. Şimdi bunun üzerinden siyaset yapılmaz. Katkı sunacağınız bir şey varsa söylerseniz değerlendiririz. Her yaptığınız işi fotoğraf çekip paylaşırsanız sosyal medyadan milletimiz bunu ödetir size. 

Dezenformasyon ile ilgili bir şey varsa bunun gereğini de yapacağız. Tüm bunları kınıyorum. Umarım bütün bunlar bugün itibarıyla son bulur.

TWİTTER'A ERİŞİM SORUNU

Benim öğrendiğim kadarıyla bazı teknik sorunlar vardı.