Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaraları sarılmaya devam edilirken, ihmalkarlık sonucu binlerce kişinin ölümünden sorumlu olan kişilerin soruşturmaları devam ediyor. Depremden etkilenen illerden biri olan Diyarbakır'da yıkılan 4 bloklu Galeria Sitesi'nde 1 blok yıkılmış ve 98 kişi hayatını kaybetmişti. Yıkılan blok ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, sitede yer alan AVM’nin altındaki spor salonunda üyelik kaydı bulunan M.K., tanık olarak dinlendi.

'KOLON KESME FAALİYETİ OLDU'

M.K., Galleria Sitesi'nde 5 yıldır spor salonuna gittiğini belirterek, “Bunlardan bir kısmı; hatırladığım kadarı ile 2022’nin ortalarında bisiklet binme alanının oluşturulmasıydı. Bisiklet binme alanı tahminimce B Blok kısmında kalmaktadır. Harici olarak da kondisyon çalışma bölümünün oluşturulması şeklinde spor salonu içerisinde düzenlemeler yapıldı. Kondisyon çalışma alanı, tahminimce D Blok kısmında kalmaktadır. Bu işlemlerde herhangi kolon kesme faaliyeti olduğunu düşünmüyorum. Ancak sağlıklı incelemenin proje üzerinde yapılması uygun olacaktır. 2019’a ait spor salonunun içini baştan sona gösteren görüntülerin yer aldığı CD’yi de savcılığa teslim ettim” dedi.

'HİÇBİR KOLON YER ALMAMAKTADIR'

İletişim Başkanlığı, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 29 ton altını var' iddiasını yalanladı İletişim Başkanlığı, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 29 ton altını var' iddiasını yalanladı

M.K., ifadesinde şunları açıkladı:

“Görüntüler incelendiğinde spor salonu içerisinde boyutlarını tam olarak bilmediğim, ancak olimpik standartlarda olduğunu düşündüğüm yüzme havuzu görülecektir. Bu kısımda hiçbir kolon yer almamaktadır.

Aynı şekilde salonun orta kısmında yer alan salona giriş, üye kaydı ve restoran kısmının bulunduğu yerde de kolonun sadece giriş turnikelerinin bulunduğu yerde bir tane olduğunu hatırlıyorum. Restoran, blok olarak tam olarak emin olamıyorum ancak girişin orta kısmında yer alır.

Ayrıca erkek soyunma odasının bulunduğu alan otoparka sınırdır. Burada da dolaplar yer almakla birlikte kolon olduğunu hatırlamıyorum. Tüm buralardaki kolonların olup olmadığı ya da yeterli sayıda olup olmadığı hususu CD’de yer alan görüntülerle proje çizimlerinin kıyaslanmasıyla ortaya çıkacaktır.”

'HAVUZUN BULUNDUĞU ALANDA KOLONLARIN OLMADIĞI GÖRÜLDÜ' 

Kolonlarının kesildiği ileri sürülen alt kattaki spor salonuna ait olan havuzun görüntüleri de ortaya çıktı. Görüntülerde; yaklaşık 2 metre derinliğindeki havuzun bulunduğu geniş alanda kolonların olmadığı görüldü. Soruşturma kapsamında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne yazı yazılarak, alt katta faaliyet gösteren iki spor salonu ile ilgili bilgi talep edildi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce yapılan incelemenin ardından savcılığa gönderilen yazıda; spor salonlarının Özel Beden Eğitimi ve Spor Tesisleri Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesi gereğince istenilen belgeleri tamamlamadıkları, bu nedenle ‘Açılış İzin Belgesi’ verilmediği ve üye bilgilerinin bulunmadığı belirtildi.
(DHA)