Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan Gemlik merkezli 5.1 ve 4.5 büyüklüğündeki depremin ardından sosyal medya hesabından, meydana gelen depremin beklenen Marmara depreminin öncüsü olup olmadığını açıkladı.

10.42’de Gemlik merkezli 5.1 ve 3 dakika sonra meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki deprem Bursa ve İstanbul’da feci bir şekilde hissedildi.

Depremin ardından İçişleri Bakanlığı, AFAD yetkilileri ve İl Valiliklerinden yapılan açıklamada, kendilerine ulaşan herhangi bir olumsuz durumun olmadığı belirtildi.

AK Partili belediye başkanı açıkladı: Personel maaşlarını ödeyemedik AK Partili belediye başkanı açıkladı: Personel maaşlarını ödeyemedik

Depremin meydana gelmesinin ardından milyonlarca insanın aklında beklenen Marmara depremi ile alakası var mı, bu deprem Marmara depreminin öncüsü mü şeklinde sorular belirdi.

Deprem Bilimci Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan sosyal medyada yaptığı paylaşımda bu depremin beklenen Marmara depremi ile bir ilgisinin olmadığını fakat İmralı açıklarında beklediği 6,4 büyüklüğündeki depremin öncüsü olduğunu açıkladı.

Ercan’ın açıklaması şu şekilde:

İSTANBUL İLE İLİŞKİSİZ

“10,42’ de Kuzey Anadolu Kırığının güney kolu,Akyazı,İznik,Gemlik üzerinden gelip, Mudanya-Kumyaka’da 5,4 km odak derinliğinden M5,1’lik deprem oluşturdu.Güney kolun İmralı yakında oluşturması beklenen deprem M6,4’dür.Bu deprem öncüdür.Ancak kuzey kolla, İstanbul ile ilişkisizdir.”