Rusya Dışişleri Bakanlığı, iki kişinin BAE’de değiş tokuş edildiğini açıklarken, Bout, 25 yıllık hapis cezasının 11 yılını çekmişti, Griner ise uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla Rusya'da bulunan bir hapishanedeydi.

‘VATANDAŞLARIMIZ İÇİN UĞRAŞIYORUZ’

Suudi Arabistan'da infaz Prens Selman’la iki katına çıktı Suudi Arabistan'da infaz Prens Selman’la iki katına çıktı

Rusya Dışişleri Bakanlığı'na göre takas, iki ülke arasındaki uzun müzakerelerin ardından Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Abu Dabi Havaalanı’nda gerçekleşti. Açıklamada, “Washington, Rus vatandaşını değişim planına dahil etmeyi tartışmayı reddetti. Buna rağmen Rusya Federasyonu, vatandaşımızı kurtarmak için çalışmaya devam etti” denildi.

Basında çıkan haberlere göre ABD Başkanı Joe Biden, Griner ile telefonda görüştü. TASS'ın bildirdiğine göre, hem Griner hem de Bout, takastan önce kendi ülkeleri tarafından affedildi, bu da kendi ülkelerinde hapis yatmaya devam etmeleri gerekmeyecekleri anlamına geliyor.

GRİNGER
Brittney Griner

‘ASLA VAZGEÇMEYECEĞİM’

Görüşmeden kısa bir süre sonra Beyaz Saray'da konuşan Biden, Moskova ile müzakerelere katılan ABD'li yetkililerin çabalarını övdü ve Rusya'da gözaltında bulunan diğer ABD vatandaşlarının serbest bırakılmasıyla ilgili mücadeleden "asla vazgeçmeyeceğim" dedi. 

‘Ölüm taciri’ lakaplı Bout, ABD’nin güvenlik birimleri tarafından yürütülen bir gizli operasyon sonrasında Tayland'da yakalanarak ABD’ye getirilmişti. Dünyanın en iyi kadın basketbolcuları arasında gösterilen Griner, yılın başlarında Moskova’da bulunan bir havaalanında bagajında esrar yağı bulunduğunda tutuklanmıştı. Ağustos ayında, uyuşturucu suçlamasıyla dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER