40 Akıllının Çıkaramadığı Taş

17.10.2020 11:46 Tüm Yazıları

Hani bir delinin attığı taşı, 40 akıllının çıkaramadığı durumlar vardır.  Neresinden tutsanız elinizde kalır, herkes bir yanından asılır ancak kimse bir türlü sonuca varamaz. İnsanlık adına bir şey ifade etmez ama suyu bulandırır, gündemi harlar, sevimsizdir, haklı haksız görüş alanından çıkar, flulaşır her şey. Bir noktadan sonra niyetin iyi ya da kötü olmasının bir anlamı kalmaz, herkes eyleme sonra alt metinlere ve dipnotlara odaklanır. Anayasa Mahkemesi üyesinin şu namı meşhur “ışıklı darbe mesajı”.  Her ne kadar niyetinin darbe mesajı vermek olmadığını ifade etse de üyenin istifa etmesi;

 • Anayasa gibi bir kurumu töhmet altında bırakmaktan kurtarır.
 • Bu onu hatasını anlayan bir insan yapar.
 • Ülkesinin hassasiyetlerine özen gösteren bir vatandaş olur. 
 •  Çalışma arkadaşlarının içini, elini rahatlatır.   
 • Anayasa Mahkemesini siyasetin görüş alanından kurtarır.
 • Anayasa Mahkemesinin Enis Berberoğlu kararını ve yerel mahkemenin bu kararı uygulamamasını daha fazla gölgelemez.
 • Ülke, işsizlik, Covid-19, eğitim gibi gerçek sorunların içinden geçerken böyle lüzumsuz tartışmalara bir son vermiş olur.  
 • Eminim daha huzurlu bir insan olur.

*

VAKUR BİR İNSAN MARKAR ESAYAN

Markar Esayan, AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK üyesi. Bir zamanlar bir haber dolayısıyla görüşmüştüm. Vakur, anlayışlı, dostane bir insandı, “Acılarımızın siyasi bir koza dönüştürülmesinden rahatsızım” diye konuşmuştu. Türkiye demokrasisine büyük katkısı oldu. Ülkemizde Markar Esayan gibi duyarlı insanlara daha çok ihtiyacımız var.

*

VAKA SAYILARI DEVLET SIRRI MI?

Covid 19’un bulaş oranı yüksek ve doğal olarak tedbirler alınmadığında rakamlar artışa geçiyor. Bu durumun kaçınılmaz bir sonucu olarak; insanlarımız, bir yandan risk altındayken diğer yandan risk faktörüne dönüşüyor. İki taraflı bir durum söz konusu: Yani bulaşan da bulaştıran da olma riskiniz bu dönemde çok yüksek.  Dün hasta sayısı rakamı 1.812’yi gördü. Evet, bir artış söz konusu. Ancak, maalesef vaka sayısını bilmiyoruz. Hangi rakamlara ulaştığı konusunda kimsenin bir fikri yok. Hayal dünyamıza kalmış bir şey artık! Ben diyorum 10 bin sen de 50 bin.

Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayanan bir açıklama var. Açıklamaya göre vaka sayısı, Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılacak. Ancak Türk insanı bu sayıları bilmeyecek. Oysaki asıl bilmesi gereken önce bizim insanımız. 

 • Vaka sayısı devlet sırrı kapsamında mı? (Devlet sırrı tanımına bakınız)
 • Devletin şeffaflık ilkesiyle çelişmiyor mu?
 • Vatandaşın bilgi alma hakkına ne oldu?
 • Semptom göstermeyenler risk oluşturmuyor mu?
 • Gerçek rakamların bilinmemesi tedbiri azaltmaz mı, rahatlama yaratmaz mı?
 • Vaka sayılarının bilinmemesinin kime ne faydası ya da zararı var?

*

**ZATÜRREE AŞISI OLURKEN KOVİD OLMAYINIZ!

Zatürree aşısı yapılmaya başlanmış. Evimin karşısındaki sağlık ocağının önündeki kalabalıktan anladım hatta üşenmeyip sordum da. O kadar kalabalıktı ve yaşlı amcalar, teyzeler iç içeydi ki hayret ettim. Zatürree aşısı olayım derken Covid olacaklar.

Kitap: Prof. Dr. Sultan Tarlacı – Suç ve Beyin

Habil-Kabil’den beri başlayan şiddet olayları hiç dinmedi. Kimileri bireysel kimileri kitlesel.  Hepsinin dayandığı bir nokta var; insan beyni. 15 Temmuz darbe girişimini de kapsayacak şekilde şiddete nörolojik bir bakış. İlgiyle okudum.

Film: Muhteşem Güzellik

İnsanı yaşam hakkında düşündüren nadir filmlerden biri. Yaşama daha sıkı sarılma ihtiyacı duyduğum anlarda bu filmi izlerim. Çünkü hayata ve insana ait tüm duyguları içinde barındırıyor.  Usulca, yeniden yaşamın kımıltılarına bırakıyorsunuz kendinizi.

**Zatürre

Yazarlar bölümünde yazılan yazıların yasal yükümlülüğü birinci derecede yazarı bağlar. Yazarın yazdıkları sitemizin görüşlerini yansıtmaz.

Gülden Kılıç

KKTC'de kim değil ne kazandı?

Mehmet Utku Şentürk

Tüketiyorum O Halde Varım!

Aykut Torunoğulları

Atalarımızdan Kalan Sözler

Uğur Karabayır ile Yemek İçin Yaşıyoruz

Pera'nın büyüsü…

Mansur Yavaş'tan Melek Aslan paylaşımı
Türkiye'de koronavirüsten 71 kişi daha hayatını kaybetti
Mahkeme Başkanı'ndan 'katil baba'ya ayar gibi ayar!
Tarihi zafer: 27 yıl sonra işgalden kurtarıldı!
Uğur Dündar'dan Erdoğan paylaşımı
Yeni Akit'ten Bekir Coşkun'a büyük saygısızlık!
MHP, İYİ Parti'nin ziyaret ettiği yeri dezenfekte etti
'Devlet, şirketlere el koyabilecek!'
13 yaşındaki çocuğa cinsel istismara 'iyi hal' indirimi! 
Başbakan şaşırtmaya devam ediyor! Bisikletle kırmızı ışıkta...