‘50+1’ polemiği AK Partilileri karşı karşıya getirdi: Ağır ithamlar

Temel Karamollaoğlu’nun, Erdoğan’la görüşmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında ortaya attığı ‘50+1’, tartışmaları alevlendi. ‘50+1’i ‘tuzak’ olarak nitelendiren AK Partili Şamil Tayyar’a Cumhurbaşkanı danışmanlarından Uçum’dan yanıt geldi. Yanıtı tepkiyle karşılayan Tayyar, Uçum’a ağır ithamlarda bulundu.

Gündem 19.11.2021, 07:06
‘50+1’ polemiği AK Partilileri karşı karşıya getirdi: Ağır ithamlar

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı ‘50+1’ çıkışı polemiklere neden oldu.

Sadece parti dışı değil, parti içi kavgaların da yaşandığı polemiklerin sonuncusu ise AK Parti eski milletvekili Şamil Tayyar ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum arasında yaşandı.

Tayyar, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda bir adayın seçimi kazanabilmesi için yüzde 50+1 oy oranının gerekliliği hakkındaki tartışmasına ilişkin olarak, "Yüzde 50+1, Cumhurbaşkanımıza ve sisteme kurulan tuzaktı." açıklamasını yaptı. 

Tayyar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Geçmişte karşı çıkmış, ağır eleştirilere muhatap olmuş biri olarak söz hakkım var. 50+1, Cumhurbaşkanımıza ve sisteme kurulan tuzaktı. Düzeltilebilirdi, vakti geçti. Yeni tartışma, seçimle ilişkilendirilir. Kazanmaya odaklanmalı, kazanınca biz değiştirmeliyiz." ifadelerini kullandı. 

Tayyar, paylaşımlarında "Misal… Belediye başkanlığı seçimindeki gibi en çok oyu alanın kazandığı sistemde oranı halk belirler. Seçim tek turda biter. Yüzde 25’le de yüzde 75’le de kazanabilirsin. Demokratiktir, meşrudur." dedi.

Tayyar ayrıca sistemi getirenlerin Sorosçu olduğunu öne sürdü. 

UÇUM'DAN YANIT

Şamil Tayyar'ın bu paylaşımlarından sonra Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum da bir tweet atarak bunu profiline sabitledi. 

Uçum, "Türkiye’yi değil kendilerini düşünenler,ülke karşıtılığını iş edinenler,hakkımda “sorosçuluk yalanı” yayma peşindeler. Ne yaparsanız yapın 2007 ve 2017’de iki kez halk tarafından kabul edilmiş Türkiye’nin sosyolojik ve siyasi istikrarının güvencesi 50+1 kuralından halk vazgeçmez." dedi.

TAYYAR'DAN AĞIR İTHAMLAR

Şamil Tayyar ise daha sonra attığı tweette, "‘Soros’ dedik, ses Uçum’dan geldi. Hak etmediği koltuktan, koltuk sahibi olmayanları ‘kendini düşünmekle’ suçluyor. Cüretkâra bak. ‘Asla değişmez’ diyerek Cumhurbaşkanımızı da tehdit ediyor. Hadsiz, kimsin sen!" paylaşımnda bulundu.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur