AB, Sinovac aşısı yaptıranlara kapılarını açıyor

Daha önce Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson ve Novavax gibi aşıları olan turistleri kabul eden Avrupa Birliği, DSÖ tarafından onaylanan aşıları olanlara da kapılarını açacak.

Gündem 22.02.2022, 15:26 22.02.2022, 16:12
AB, Sinovac aşısı yaptıranlara kapılarını açıyor

Koronavirüs salgınının ilk dalgasından en fazla etkilenen bölgelerden olan ve Omicron varyantının yayılması nedeniyle vaka sayılarının yükseldiği Avrupa Birliği’nden yeni bir adım geldi.

DİĞER AŞILARA DA ONAY GELDİ

Salgından bu yana Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Novavax aşılarını olan yabancı turistleri kabul eden Avrupa Birliği Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan aşılara izin verme kararı verdi. Bu aşılar arasında Türkiye’de yaygın biçimde kullanılan Sinovac aşısı ile birlikte Sinopharm ve Hindistan merkezli Bharat Biotech’in aşısına da onay verildi.

AB, zorunlu olmayan sebepler için bölgeye blok dışından gelenlerden bu aşıları zorunlu tutuyordu.

1 MART İTİBARİYLE GEÇERLİ OLACAK

Alınan kararın henüz onaylanmadığı; onaylandığı takdirde 1 Mart itibariyle geçerli olacağı bildirildi. Diğer yandan bu uygulamaya ek olarak ülkelerin birtakım önlemler ve belgeler isteyebileceği de belirtildi. Bazı ülkeler gerekli görüldüğünde uçuş saatinden 72 saat önce alınmış negatif PCR testinin belgesini isteyebilecek.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu