ABD'den açıklama: Taliban, geçerli belgesi olanların ülkeden ayrılmasına izin verecek

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Taliban'dan, geçerli belgeleri olan kişilerin Afganistan'dan çıkışına izin verileceği konusunda güvence aldığını söyledi.

Gündem 07.09.2021, 14:30
ABD'den açıklama: Taliban, geçerli belgesi olanların ülkeden ayrılmasına izin verecek

Katar'ın başkenti Doha'da temaslarda bulunan Blinken, Afganistan'dan tahliyeler konusunda bu ülkenin katkılarından büyük övgüyle bahsetti.

Blinken, tahliyeler konusunda en büyük rolü Katar'ın oynadığını belirtti.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman el Tani de gazetecilere yaptığı açıklamada, Kabil Havalimanı'nın nasıl işletileceği konusunda Taliban ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

El Tani, havaalanının birkaç gün içinde yeniden uçuşlara açılmasını umduğunu da ekledi.

Çavuşoğlu: Şartlara ve gelişmelere göre hareket edeceğiz

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "uluslararası toplumun güvenebileceği bir güvenlik şirketinin veya bir ya da iki devletin" Kabil Havalimanı'nda güvenliği sağlaması gerektiğini söyledi.

NTV kanalında soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, "Kabil Havaalanı'nın işletilmesi konusunda Katar ve ABD ile birlikte çalışıyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ı tanıma konusunda ise "Şartlara ve gelişmelere göre hareket edeceğiz" diye konuştu, bu konuda acele edilmemesi gerektiğini belirtti.

Taliban'ın kuracağı hükümetin "kapsayıcı" olması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "ülkenin iç savaşa sürüklenmemesi için kapsayıcı bir hükümet gerekir" dedi, Afganistan'dan tamamen çekilmenin de "hatalı bir karar" olacağını savundu.

Kaynak: T24

Yorumlar (0)
20
açık