ABD, Suriye'de Türkiye'nin kontrolündeki bölgeye şafak operasyonu düzenledi

Suriye’de tansiyonun yükseldiği bu günlerde ABD, Türkiye'nin kontrolünde bulunan bölgeye helikopter destekli şafak operasyonu düzenledi.

Gündem 16.06.2022, 11:22
ABD, Suriye'de Türkiye'nin kontrolündeki bölgeye şafak operasyonu düzenledi

İngiliz haber ajansı Reuters’ın “son dakika” ibaresiyle aktardığı haberde ABD önderliğindeki ve omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu koalisyon sabaha karşı bir askeri operasyon gerçekleştirdi.

Sözcü'nün aktardığı habere göre, Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’ndan Yusuf Hamid, Reuters haber ajansına konuştu. Türkiye’nin desteklediği güçlerin kontrolüne düzenlenen askeri operasyonun “ABD’nin bu bölgeye yaptığı ilk operasyon” yorumu yapıldı.

Hamid, “Şu an durum çok belirsiz. Tamamlanan operasyon Al-Humaira bölgesine yani Türkiye sınırına çok yakın. ABD yapımı Chinook ve Black Hawk (Kara Şahin) helikopterleri yer aldı. Bu Suriye Milli Güçleri’nin alanlarına yapılan ABD’nin ilk askeri helikopterli operasyonu” ifadelerini kullandı.


Operasyonda Kara Şahin olarak da bilinen helikopter de kullanıldı

DRONE SALDIRILARI HATIRLATILDI

Reuters’a konuşan kaynaklar operasyon sırasında çatışmaların yaşandığına da dikkat çekti. Öte yandan haberde ABD destekli güçlerin helikopterle indirme yapmadığını ve geçmişte bölgede dronelar ile saldırı düzenlediğini de hatırlattı.

Operasyondan dakikalar sonra ise bir açıklama ABD’den geldi. Yapılan açıklamada bölgede IŞİD’in üst düzey isimlerinden birinin yakalandığını duyuruldu.


Chinook tipi helikopterle ABD askerleri operasyon düzenledi

Açıklamada, “Yakalanan kişinin deneyimli bir bomba uzmanı olduğu ve terör örgütünün Suriye’deki üst düzey liderlerinden biri olduğunu tespit ettik. Operasyon sırasında hiçbir sivil yaralanmadı” ifadelerine yer verildi

ABD, Şubat ayında benzer bir helikopterli operasyonu İdlib bölgesinde gerçekleştirmiş ve IŞİD’in lideri Kureyşi’yi öldürmüştü. 2019’da öldürülen IŞİD’in kurucusu Bağdadi’nin ölümünden sonra Kureyşi terör örgütünün başına getirilmişti.

Yorumlar (0)
25
açık