ABD’li vekiller Türkiye’ye karşı emin: Savaş uçaklarını vermeyeceğiz 

ABD'li milletvekilleri, Başkan Joe Biden'in yönetimini Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satmamaya çağırdı ve Kongre'nin bu ihracatı engelleyeceğinden emin olduklarını söyledi.

Gündem 27.10.2021, 09:59 27.10.2021, 10:02
ABD’li vekiller Türkiye’ye karşı emin: Savaş uçaklarını vermeyeceğiz 

Biden ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e bir mektupta, Temsilciler Meclisi'nin 11 üyesi, Türkiye'nin F-16 satın alabileceği yönündeki son raporlar hakkında "derin bir endişe duygusu" dile getirdi. 

Mektupta, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Eylül ayında Rus S-400 savunma sistemini satın alacağını açıklamasının ardından, ABD yapımı uçakları bir düşman gibi davranmaya devam eden bir müttefike göndererek ulusal güvenliğimizi tehlikeye atamayız" şeklinde kaydedildi.

Reuters bu ayın başlarında, Türkiye'nin ABD'den 40 Lockheed Martin yapımı F-16 savaş uçağı ve mevcut savaş uçakları için yaklaşık 80 modernizasyon kiti satın alması için talepte bulunduğunu bildirmişti. Ankara ayrıca daha önce 100'den fazla Lockheed Martin F-35 sipariş etmişti, ancak ABD, Rus S-400'lerini satın aldıktan sonra 2019'da Türkiye'yi programdan çıkardı.

“GÖZE ALAMAYIZ”

Mektup, Cumhuriyetçi Temsilci Nicole Malliotakis ve Demokratik Temsilci CarolynMaloney liderliğinde ele alındı.

Mektupta ayrıca, "Bu planların ilerlemesi durumunda Kongre'nin bu tür ihracatı engellemek için birlikte duracağından emin olsak da, ABD şu anda Türkiye hükümetine herhangi bir gelişmiş askeri teçhizatı transfer etmeyi göze alamaz" denildi. (Reuters) 

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur