AK Parti'de 'erken seçim' hesabı: Tarih belli oldu

Her geçen gün seçim tartışmalarının hızla arttığı bu günlerde İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet’ten Nuray Babacan, "Çok sayıda faktörün ele alınarak 2023 Haziran seçimlerinin aynı yılın mayıs ayına çekilmesi görüşü oluştu" dedi.

Gündem 22.06.2022, 08:44 22.06.2022, 08:45
AK Parti'de 'erken seçim' hesabı: Tarih belli oldu

Siyasetin ana gündem maddelerinden birini erken seçim tartışmaları oluşturuyor. Muhalefet, AK Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olup olamayacağını da tartışmaya açtı. Bunun aşılması için seçimlerin erkene alınması gerektiği belirtiliyor.

İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın yazısına göre; siyasi kulislerde, bir süreden beri genel seçimlerin öne alınmasına ilişkin öneriler konuşuluyor. AK Parti yönetiminde bu görüşü dile getirenlerin fikirlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da ilettiği ve bunun tüm yönleriyle değerlendirilmesine karar verildiği öğrenildi. Çok sayıda faktörün ele alınarak 2023 Haziran seçimlerinin aynı yılın mayıs ayına çekilmesi görüşü oluştu. Bu konuda henüz kesin karar verilmezken, bu seçeneğin ağırlık kazandığı öne sürülüyor.

Beş haftalık öne çekme konusunda, haziran boyunca devam edecek sınavlara dikkat çekiliyor. 

Bir diğer neden de cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu olarak gösteriliyor. 18 Haziran’da yapılacak seçimin ikinci tura kalması durumunda 2 Temmuz’da yapılacağına, tatile gidilen ve üreticinin tarlada yoğun olduğu döneme denk geleceği belirtiliyor. 

Yorumlar (0)
24
açık