AK Parti'den seçim hamlesi

Muhalefetin 'erken seçim' çağrılarına 'zamanında olacak' yanıtı veren AK Parti'nin YSK'ya 'erken seçim' ve 'baskın seçim' seçenekleri için hazır olup olmadığını sorduğu ileri sürüldü.

Gündem 25.12.2021, 11:55 25.12.2021, 11:56
AK Parti'den seçim hamlesi

Muhalefet partilerinin 'erken seçim' çağrılarına Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son olarak "Noktalı virgülle değil, nokta koyuyorum. Seçim zamanında olacak" yanıtı gündemdeki yerini korurken AK Parti’den dikkat çeken YSK hamlesi geldi.

Milli Gazete’nin haberine göre, AK Parti erken seçim ve baskın seçim seçenekleri için Yüksek Seçim Kurulu’ndan hazır olup olmadığını sordu. YSK ise 60 günden az olmamak kaydıyla hem yurt içi hem yurt dışı seçmenler için hazır olabileceklerini söyledi.

'HER AN SEÇİM OLABİLİR' DEĞERLENDİRMESİ

YSK’dan bilgi istenmesi “erken seçimin kapıda olduğu” şeklinde yorumlandı. Dövizi kontrol altına alan iktidar, erken seçim için YSK’dan bilgi istedi. İktidarın, ‘hazır olup olmadığını’ sorduğu YSK’nın ise 60 günden az olmamak kaydıyla seçime hazır oldukları cevabını verdiği öğrenildi. İktidarın YSK’dan bilgi istemesi her an seçimin olabileceği şeklinde değerlendiriliyor.

KOLLAR SIVANDI

YSK olası bir erken seçime karşı kollarını sıvadı. YSK, seçimden önce 160-180 milyon oy pusulası ve zarfın yanı sıra kabin tedarikini yapacak. YSK’nın eksiklikler için ihaleye çıkması ya da doğrudan alım yapması gerekiyor.

YSK’nın hem yurtiçi hem de yurtdışı seçmen için hazırlıklarını tamamlayabilmesi için ciddi bir süreye ihtiyacı var. YSK ise iktidara verdiği cevabında 60 günden sonra yapılacak her seçime hazır olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
0
hafif kar duşu