AK Parti'nin hazırladığı 'seçim sistemi'nde baraj ve daraltılmış bölge üzerinde görüş birliği

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü yazısında AK Parti'nin seçim sistemi ve barajında değişiklik öngören kanun taslağına değindi. Taslak hakkında bilgi de veren Sarıkaya, görüş birliği olduğunu belirtti.

Gündem 26.05.2021, 20:01
AK Parti'nin hazırladığı 'seçim sistemi'nde baraj ve daraltılmış bölge üzerinde görüş birliği

Muharrem Sarıkaya Habertürk’teki “Baraj ve daraltılmış bölgede görüş birliği” başlıklı yazısında, AK Parti’nin hazırladığı Seçim ve Siyasi Partiler yasalarına ilişkin taslağı inceledi.

Seçim barajının yüzde 5 ya da yüzde 7’ye düşebileceğini belirten Sarıkaya, Daraltılmış Bölge sisteminde AK Parti ile MHP arasındaki tartışmalara dikkat çekerken, daraltılmış bölge sistemi üzerinde görüş birliğinin sağlandığını yazdı.

Sarıkaya yazısında, “Görünen o ki Seçim ve Siyasi Partiler kanunları bu dönem TBMM’ye sunulur, ancak hem partilerin hem de milletvekillerinin yerini garanti görmemesi gibi nedenlerle tartışması uzar gider. Çıkması TBMM’nin gelecek çalışma dönemine kalır… Geçmiş tecrübelerin gösterdiği bir noktaya daha var. O da Seçim ve Siyasi Partiler kanunlarında partilerin uzlaşısına seçmenin önem vermesi. Bu olmadığı takdirde sandıkta sonucunu ağır gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
23
açık