AK Parti’nin 'B' planı: Erdoğan seçilmezse...

Cumhuriyet yazarı Pehlivan, AK Parti’deki önemli bir kişiden parti içinden nelerin olup bittiğini öğrendiğini yazdı. Cumhuriyet yazarı, “Ağzından asla ‘erken seçim’ lafını alamadım. Ancak ‘bıçak sırtı’ sözünü bizzat duydum” ifadelerini kullandı.

Gündem 16.11.2021, 09:41 16.11.2021, 10:08
AK Parti’nin 'B' planı: Erdoğan seçilmezse...

Pehlivan, bugünkü yazısının “AKP’nin ‘Erdoğan seçilmezse’ planı” başlıklı bölümünde şunları kaydetti:

'20 YILLIK İKTİDARIN EN KRİTİK SEÇİMİ'

“Partisinin anketlerinde Cumhur İttifakı yüzde 45’in biraz üstünde görünüyordu. Bu da seçimi, söylediği gibi ‘bıçak sırtı’ haline getiriyordu. Tam da bu nedenle ‘yüzde 50 artı bir sistemi iyi olmadı’ diyordu. ‘20 yıllık iktidarımızın en kritik seçimi olacak’ ifadesini kullanması bu yüzdendi.

'PARLAMENTER SİSTEM İMKANSIZ'

'Parlamenter sisteme geri dönüş' bahsini açtım. Ona göre bu imkânsızdı. İnancına göre, ne olursa olsun AKP seçimden birinci parti olarak çıkacak, Meclis’te kilit rol oynayacaktı. Bu rolü de Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetseler dahi eski sisteme dönüşü engelleyebilecek güce kavuşması demekti."

'PLANLAR YAPIYORLAR'

Pehlivan "İşin çarpıcı yönü buna dair de senaryolarını anlattı. Dediğine göre, Erdoğan cumhurbaşkanı olamasa bile muhalefetin parçalı yapısı yine AKP’ye kazandıracaktı. Böyle bir durumda 2025’e varmadan tekrar seçim öngörüyordu. Evet, 'Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilememe' ihtimalini düşünüyorlar, bunun üzerine planlar yapıyorlardı" dedi.

Yorumlar (0)
11
az bulutlu