AK Parti''nin ensar aşkı bitmiyor

AK Parti''nin ensar aşkı bitmiyor İBB kaynakları kesilen dernek ve vakıfların gözü ilçe belediyelerinde. AK Partili Çekmeköy Belediyesi, Yüksek İstişare Kurulu''nda Cumhurbaşkanı Erdoğan''ın oğlu Bilal Erdoğan''ın bulunduğu TÜGVA ve Ensar Vakfı ile işbirliği protokolü imzalayacak.

Gündem 13.12.2020, 09:35 13.12.2020, 09:35
AK Parti''nin ensar aşkı bitmiyor

Yandaş dernekler "gençlik, spor, orta ve yükseköğrenim öğrenci yurtları, meslek ve beceri kazandırma" gibi alanlarda faaliyet gösterecek.

Belediye meclisinin CHP'li üyeleri başkana yetki veren teklife karşı çıkarken "Okul dışında verilecek kurslarla; çağdaş ve bilimsel eğitime aykırı faaliyetleri olan bu vakıflarla iş birliğini ve vakıflara kaynak aktarılmasını doğru bulmuyoruz" dedi. Teklif, AK Partililerin oylarıyla geçti.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; Ekrem İmamoğlu’nun başkan seçilmesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bu kurumlarla işbirliği protokollerini iptal etmişti.

Çekmeköy Belediye Meclisi aralık ayı meclis oturumu gündemine gelen teklifte Ensar Vakfı, TÜGVA ve Yeşilay Cemiyeti’nin ilçe belediyesi ile “konut, kültür ve sanat, turizm ve tanıtım, gençlik ve spor, sosyal hizmet ve yardım, orta ve yükseköğrenim öğrenci yurtları, meslek ve beceri kazandırma” gibi konularda işbirliği yapılması için belediye başkanına yetki verilmesi talep edildi.

Teklifin komisyon görüşünde TÜGVA’nın ve Ensar’ın vergi muafiyeti tanınan vakıflar olduğu anımsatıldı. 

‘DOĞRU DEĞİL’

Teklifin belediye meclisinde görüşülmesi sırasında söz alan CHP’li Meclis üyesi Kamil Özkanca, “Yapılacak dayanışmanın halka herhangi bir fayda getirmeyeceğini düşündüğümüzden çoğunluk görüşüne ‘ret’ oyu veriyorum’’ dedi.

CHP Meclis Grup Başkanvekili Ünal Bellek de “Okul saatleri dışında verilecek kurslarla; çağdaş ve bilimsel eğitime aykırı faaliyetleri olan bu vakıflarla işbirliği yanlış. İBB’nin bu tür vakıflara kaynak aktarmaması üzerine ilçe belediyelerine yönelen bu vakıflara destek verilmesini doğru bulmuyoruz.

Bu iki vakfın Yeşilay Cemiyeti ile birlikte anılmasını da bir haksızlık olarak görüyoruz. Başkanlık makamına verilecek yetkilerin detaylarını ve amacını bilemediğimizden teklife Millet İttifakı olarak “hayır” diyoruz’’ dedi. Teklif, CHP ve İYİ Parti’nin ‘hayır’ oyuna karşın, AK Partililerin oylarıyla kabul edildi. 
 

Yorumlar (0)
23
açık