Akşener'den sert sözler: Verdi veriştirdi

Partili cumhurbaşkanlığı sistemi eleştiren İYİ Parti lideri Akşener, “Türk tipi denilen partili cumhurbaşkanlığı sistemi hem sizleri hem bizleri hem çocuklarımızı hem de Türkiye’yi kurumlar olarak yok etme yolunda gidiyor” dedi.

Gündem 19.04.2022, 08:23
Akşener'den sert sözler: Verdi veriştirdi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bir otelde düzenlenen ‘Ankara Kadın Muhtarlar İftar Programına’ katıldı. Düzenlenen programda konuşan Akşener partili cumhurbaşkanlığı sistemini sert bir dille eleştirdi. 

Akşener, “Türk tipi denilen partili cumhurbaşkanlığı sistemi hem sizleri hem bizleri hem çocuklarımızı hem de Türkiye’yi kurumlar olarak yok etme yolunda gidiyor” ifadelerini kullandı.

Meral Akşener, “Sayın Erdoğan’ı özne olarak konuşmuyorum. Tek bir kişinin iki dudağı arasındaki bu karar verme mekanizması, sizden başlayarak milletvekiline, milletvekilinden devam ederek bakanlıklara kadar her alanı itibarsızlaştıran bir sistem” dedi.

'MECLİS'İN İTİBARI KALMADI'

2017 yılındaki referandum sonucunun ‘Hayır’ çıkması için çok mücadele ettiklerini söyleyen İYİ Parti lideri, “Çünkü Türkiye’ye iyi gelmeyecek, Türkiye’yi zora sokacak bir sistemdi. 4 yılın sonunda söylediklerimizde keşke biz haksız çıksaydık ki Türkiye bugün böyle bir durumda olmasaydı” ifadelerini kullandı.

Meral Akşener şu şekilde devam etti:

“Seçilmenin saygınlığı ve devletin yönetime olan katkıları ortadan kalkacak dedik. Seçmenin ve seçilenin kıymeti harbiyesi ortadan kalkacak dedik. Bugüne geldiğimizde her birimizin ne kadar doğru söylediği ortaya çıktı. TBMM’nin işlevi ve itibarı ortadan kalkacak dedik. Aynı şey orada da gerçekleşti.”

'BAKANLARI BECERİKSİZLİKLERİNDEN TANIYORUZ'

Akşener, konuşmasında seçim sürecini de değerlendirerek “Vaktinde yapılırsa 1 yıl kaldı. X partisi, y partisi, z partisi kazanabilir. Bu başka bir şey ama bu ucube sistem kaldığı sürece bu devletin hafızası tamamen ortadan kalkıyor” dedi.

Devlet kurumlarının ortadan kalktığını iddia eden Akşener, “Müsteşarlığın ortadan kalkması demek bütün bakanlıkların hafızasının kalkması demek. Böyle baktığınız zaman hangi bakanın ne iş yaptığı belli değil. En çok bildiğimiz nedir; Ekonomi Bakanı ile Tarım bakanı. Sebep ne;beceriksizliklerinden dolayı bildiğimiz iki bakan” dedi.

Yorumlar (0)
26
açık