Akşener'den sosyal konut açıklaması: Düzeltmedikleri takdirde, biz o projeyi yapacağız

İktidarın TOKİ projesinin mali olarak yanlış olduğunu söyleyen İYİ Parti lideri Meral Akşener, “Bakın, seçime doğru gidiyoruz, abiler sosyal konut projesi ortaya koydular. Ne kadar ödeyeceğiniz belli değil. Projeye söyleyecek sözümüz yok. Onlara, düzeltmeleri için her türlü imkanı sunacağız. Düzeltmedikleri takdirde, biz geleceğiz, o projeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

Gündem 20.09.2022, 20:37
Akşener'den sosyal konut açıklaması: Düzeltmedikleri takdirde, biz o projeyi yapacağız

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnaf ziyaretlerine bugün Ankara’nın Keçiören ilçesinde devam etti. Ziyaretlerinin ardından vatandaşlara seslenen Akşener, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yüklenen Meral Akşener, "‘Oculukla, buculuk’la soyuluyorsunuz. Şu kur korumalı mevduat meselesi yok mu? 74 milyar lira ödendi sahiplerine, 75 milyar lira ceplerinizden çıktı. 75 milyar lira nasıl gitti? Çünkü Türkiye’nin her türlü borcunu altın, dolar ve euro ile yaptılar. Türkiye inanılmaz bir zarar gördü. Ekonomiyi doğru dürüst yönetemediler. Ordinaryüs profesör, büyük ekonomist, büyük tarihçi, tıp doktoru, Nobellik ekonomist Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi dedi ki ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’. Ayvayı yedik hep beraber" dedi.

'BÜYÜK EKONOMİSTİN AİLESİNE KIYAK ÇEKİLDİ'

Kur korumalı mevduatın vatandaşların cebinden 75 milyar TL aldığını kaydeden Akşener, "Doların yükselmesini engellemek amaçlı kur korumalı mevduat açıldı, 75 milyar lira cebinizden çıktı. İstihdam yaratılabilirdi, Türkiye’nin devlette okuyan bütün çocuklarına, ilkokuldan lise sona kadar sabah kahvaltısı ve öğle yemeği verilebilirdi. Yıllık 26 milyar tutuyor. Bütün KYK kredileri çizilebilirdi, yurtlar yapılabilirdi, fabrikalar yapılabilirdi. Ceplerimizden 24 milyar lira, Telekom üzerinden alındı, Hariri’nin cebine kondu. Büyük ekonomist, dünya liderimizin aile dostuna kıyak çekildi. Senden gitti, Haririlerin cebine girdi. Senin çocuğun evde ağlıyor, senin karın akşamdan akşama makarna pişiriyor ama Haririlere ayıp olur, 24 milyar sizlerin cebinden çıktı, onlara gitti" diye konuştu.

'3 KALEMDE 113 MİLYAR LİRA SİZİN CEBİNİZDEN ÇIKTI'

Eski AK Parti'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından Ankapark'ı 14 milyar TL'ye yapıldığını anlatan Akşener, "75 milyarı bir kenara koyduk, 24 milyarı ekledik; 99 milyar lirayı da koyduk kenara. Bir tane daha var. Meşhur bir Ankapark’ımız var. Dinozorlar ağlıyor. Sizce bu dinozor takıntısı nedir? Ankapark’a gömülen para 14 milyar lira. Üç kalemde 113 milyar lira. Beşli Çete’nin vergilerinin affına, ona, buna sıra gelmiyor. Üç kalemde 113 milyar lira sizin cebinizden çıktı. Sizi soydular. Sizin evlatlarınızın geleceğini çaldılar. İşte Türkiye böyle bir felaketle karşı karşıya" ifadelerini kullandı. "Bugün bir hanımefendi bana dedi ki ‘Biz bunları emekli mi edeceğiz, EYT’li mi yapacağız’" diyen Akşener, "Ben de dedim ki ‘EYT’li yapacağız’. Çünkü o EYT’lilerin çektiği acıyı azıcık bu ağabeyler görsün istiyorum" dedi.

'BİZ GELECEĞİZ, O PROJEYİ YAPACAĞIZ'

İktidarın TOKİ projesinin mali yönden zafiyetler bulundurduğunu belirten Meral Akşener, şu ifadeleri kullandı:

"Bakın, seçime doğru gidiyoruz, abiler sosyal konut projesi ortaya koydular. Mantık olarak doğru ama anlatılmayan bir yanı var. Ne kadar ödeyeceğiniz belli değil. Şimdi ben, Hayrettin Karaman’dan değil ama bu işi iyi bilenlerden fetva almalarını tavsiye ediyorum. Dini olarak yanlış. Siyasi olarak doğru olabilir ama mali olarak da yanlış. Çünkü neyi aldığını, ne kadar ödeyeceğini bir vatandaş bilmek zorundadır. Projeye söyleyecek sözümüz yok. Onlara, düzeltmeleri için her türlü imkanı sunacağız. Düzeltmedikleri takdirde, biz geleceğiz, o projeyi yapacağız, gerçekten fakirin eline ödeyebileceği şekilde ev teslim edeceğiz.”

Yorumlar (0)
26
açık