Albayrak Erdoğan'a baş kaldırdı: İnsanlardan 'süresiz kölelik' istiyor

AK Partili Kemal Albayrak, Gezi davasını kararını eleştirerek “Biz bugün Türk siyasi hayatında ilkleri yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gündem 27.04.2022, 17:16 27.04.2022, 17:19
Albayrak Erdoğan'a baş kaldırdı: İnsanlardan 'süresiz kölelik' istiyor

AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan eski Kırıkkale Milletvekili Kemal Albayrak, katıldığı bir TV programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Gezi Davası’ndaki kararlara ve Uşak Valisi’nin görevden alınmasına değinen AKP’nin kurucuları arasında yer alan eski Kırıkkale Milletvekili Kemal Albayrak, “Biz bugün Türk siyasi hayatında ilkleri yaşıyoruz. Yüzyıllık cumhuriyet döneminde hukukun bu kadar ayaklar altına alındığı, kurumların yok edildiği başka bir döneme rastlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın eşi ve eski AK Partili Milletvekili Hüseyin Kocabıyık dün, Gezi Davası’nı Adnan Menderes’in yargılanmasına benzetmiş ve Vali Kocabıyık bugün merkeze çekilmişti.

AKP'li eski vekil, Bayraktar'ın açıklamalarını değerlendirdi: Yüzde 95'i  itirafçı olacak - Artı Gerçek
Eski Kırıkkale Milletvekili Kemal Albayrak

AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan eski Kırıkkale Milletvekili Kemal Albayrak konuyla ilgili “Keyfi idare istibdat ve zulüm getirir. Bu valinin merkeze çekilmesi de ailecek sosyal mesafeyi ayarlamamışlar demek ki” yorumunu yaptı.

‘MADURİYET HERKESİ HAKLI ÇIKARMAZ’

Gezi Davası kararları için de “haksızlık” diyen Albayrak, “Mağduriyet herkesi haklı çıkarmaz. Türkiye’de bunların başlangıcına baktığımızda Gezi olayları, 17-25 Aralık dahil insanları zindanlara taşıyan hukuksuz yargılamalarda ortak iyide birleşemedi. Nedir ortak iyi ortak adalettir, ortak hukuktur. Maalesef keyfi idare başlayınca Türkiye’de herkesi acılar kaplamaya başladı. Zaten bir mahalleyi değil, mahalleleri kaplamaya başladı." şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE YAŞANMAYAN BİR ÜLKE HALİNE GELDİ’

Gezi davalarından dem vurarak Türkiye'de hukuk olmadığını söyleyen Albayrak, "Eğer siyaset hukuk dairelerine, mahkemelere girmişse bunun sonu gelmez, herkes suçlu durumuna düşer. Burada kimse suçluyu savunmaz ama suç belli delillerle ortaya konur. Üzülerek ifade ediyorum ki ülkeyi yaşanmayan bir ülke haline getirdiler. Liyakat sahibi insanlara yer vermediler, süresiz bir kölelik istiyorlar. Bürokraside, idarede, hukukta… Öyle bir hale geldi ki o bile bunlara yetmedi." şeklinde konuştu.

‘TÜRK SİYASİ HAYATINDA İLKLERİ YAŞIYORUZ’

Türk siyasi hayatında ilkleri yaşadıklarını söyleyen AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan eski Kırıkkale Milletvekili Kemal Albayrak, "Yüzyıllık cumhuriyet döneminde bu kadar hukukun ayaklar altına alındığı, kurumların yok edildiği başka bir döneme okuduklarım ve gördüklerim kadarıyla rastlamak mümkün değil. Yazık oluyor bu ülkeye. Dışarıda ve içeride hüsran yaşıyoruz. Devlet birimleri kişilere, muhalefete, fikrini özgürce söylemek isteyenlere tuzak aracı oldu. Bu düzen böyle gitmez. Ahmet Kaya’nın bir şarkısı var ‘Bitmeseydi hikayemiz böyle. Olmasaydı sonumuz böyle.’ Bunlar da onu söyleyecek. Zaman yaklaşıyor. Bunlar adalet karşısına çıkacaklar, yaşattıklarını yaşayacaklar." şeklinde konuştu

‘HUKUK DEVLETİNDE KARARLARI SİYASET ALMAZ’

Hukuk devletlerinde kararları siyasetin almayacağını söyleyen AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan eski Kırıkkale Milletvekili Kemal Albayrak, "Bu millet bir gün o AK Parti teşkilatından aday olup da kendi vicdanlarıyla karar vermeyen o hakimlerin de feryadını duyacak. Ben onun da adaletle olmasını istiyorum. Hesap vermeleri lazım, verecekler de… Hukuk devletlerinde kararları siyaset almaz, hukuk yargılar. Sorun burada.” açıklamalarında bulundu.

‘AK PARTİ'NİN SONU GELİYOR’

AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan eski Kırıkkale Milletvekili Kemal Albayrak sözlerini “Erdoğan’ın yanında kuruluştan bu yana pek kalan olmadı, sadece çıkar grupları kaldı. Doğru zamanda, doğru yerde olmak olan ahlaki olan. Tarihin sonu diye bir kavram var ya, AK Parti’nin de sonu geliyor yaptığı hukuksuzlarla. Gideceklerini anladıkları an daha da çok şiddete başvuruyorlar” diye tamamladı.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu