Aşıya ihtiyaç duyan ülkelere tedarik için 4.3 milyar dolar finansman gerekiyor

Aşı tedariki için 4.3 milyar dolar finansman DSÖ, aşıya en çok ihtiyaç duyan düşük ve orta gelirli ülkelere tedarik sağlamak için 4.3 milyar dolar tutarında acil finansman açığıyla karşı karşıya olunduğunu açıkladı.

Gündem 12.12.2020, 08:42 12.12.2020, 08:42
Aşıya ihtiyaç duyan ülkelere tedarik için 4.3 milyar dolar finansman gerekiyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, düşük ve orta gelirli ülkelere 1 milyar doz yeni tip corona virüsü aşısı tedarik etmek için  4.3 milyar dolar tutarında acil finansman açığıyla karşı karşıya olduklarını vurguladı.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

AŞI TEDARİKİ İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU

En çok ihtiyaç duyan ülkelere aşı tedarik etmek için 4.3 milyar dolar tutarında acil finansman açığıyla karşı karşıya olduklarını vurgulayan Ghebreyesus, uluslararası topluma ve bağışçılara, "aşıların güvence altına alınabilmesi, hayatların kurtarılması ve küresel ekonominin bir an evvel iyileştirilmesi" için kendilerine destek vermesi çağrısında bulundu.

1 MİLYAR DOZ GÜVENCEYE ALINDI

Ghebreyesus, DSÖ eş güdümünde yürütülen Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) şimdiye kadar 189 ülke ve ekonominin katıldığını belirterek, program kapsamında üç aşı adayından düşük ve orta gelirli ülkeler için 1 milyar doz Covid-19 aşısını güvenceye aldıklarını aktardı.

FARKLI AŞI ÜRETİCİLERİYLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Aşı adaylarının ismini vermeyen Ghebreyesus, daha fazla Covid-19 aşısı temini için farklı aşı üreticileriyle de görüşmelerinin devam ettiğini ifade etti.

Ghebreyesus, Covid-19 aşı çalışmalarının hızla sona doğru gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu