AYM''nin Osman Kavala başvurusuna ret

Osman Kavala başvurusuna ret Anayasa Mahkemesi, Osman Kavala’nın başvurusunda “hak ihlali olmadığına” karar verdi. Karar 7''ye karşı 8 oyla alındı...

Gündem 29.12.2020, 15:09 29.12.2020, 15:09
AYM''nin Osman Kavala başvurusuna ret

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Osman Kavala'nın bireysel başvurusunda, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edilmediğine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 1150 gündür tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın bireysel başvurusunu reddetti. Karar, 7'ye karşı 8 oyla alındı.

İş insanı Osman Kavala, Gezi Parkı davasından beraat etmiş, tahliyesine karar verilmiş, ancak aynı gün bu kez 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili başka bir dosyadan tutuklanmıştı. Davayla ilgili ilk kez 17 Aralık tarihinde hâkim karşısına çıkan Kavala’nın tutukluluk hâlinin devamına karar verildi. Duruşmadan önce AYM’de görüşülmesi beklenen bireysel başvurusu ise Genel Kurula sevk edilmiş böylece duruşma sonrasına kalmıştı.

AYM Genel Kurulu Kavala’nın uzun süren tutukluluk nedeniyle 'kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine’ ilişkin yaptığı başvuruyu reddetti. Karar, 7'ye karşı 8 oyla alındı. Kavala'nın bir diğer başvurusunun 2019 yılındaki ret kararı ise 5'e karşı 10 üyenin oyuyla alınmıştı. 

Geçen hafta izinli olan ve Anayasa Mahkemesi üyeliğinden, yaş haddini dolduracağı 10 Ocak'ta emekliye ayrılacak olan Burhan Üstün, bugün yapılan toplantıya katılarak "ihlal yok" oyu kullandı. 

ÖNCEKİ BAŞVURULARI REDDEDİLMİŞTİ

Osman Kavala'nın avukatlarının, "tutuklama tedbirinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması ve tutukluluk incelemelerinin hakim/mahkeme önüne çıkarılmaksızın yapılması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği" gerekçeleriyle daha önce yaptığı bir bireysel başvuru da Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nca 22 Mayıs 2019'da reddedilmişti. Genel Kurul kararı 5'e karşı 10 üyenin oyuyla almıştı.

Kavala’nın 'siyasi nedenlerle' ve 'insan hakları savunucularını susturmak' amacıyla tutuklandığı sonucuna varan AİHM Büyük Daire, Ankara’ya Kavala’nın 'derhal serbest bırakılması' çağrısıında bulunmuştu. 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu