Babacan'dan Erdoğan'a çağrı: Sokağa çıksın insanların arasına karışsın

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı DEVA Partisi Genel Merkezi’nde ziyaret etti. DEVA Lideri Babacan Erdoğan'a 'Çarşıya, sokağa çıksın insanların arasına karışsın' diye seslendi.

Gündem 07.10.2021, 16:46
Babacan'dan Erdoğan'a çağrı: Sokağa çıksın insanların arasına karışsın

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu DEVA Partisi Genel Merkezinde ağırladı.vİki lider, yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından basın karşısına çıktı. Görüşme sırasında Saadet Partisi heyetinde genel başkan yardımcıları Sabri Tekir, Cafer Güneş ve Fatih Aydın yer aldı. Babacan’a ise partisinin genel başkan yardımcıları Sadullah Ergin ve İbrahim Çanakcı ile genel sekreter Medeni Yılmaz eşlik etti.

‘GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 40, 50 GİBİ ARTIŞ VAR'

Erdoğan'a seslenen DEVA Lideri “İşçilerin ve memurların hayatlarından memnun olduğunu söyleyen Sayın Erdoğan’a çağrımız; çarşıya, sokağa çıksın insanların arasına karışsın. Önceden program ayarlamadan rastgele çat kapı otursun bir kıraathaneye. Hayatlarından memnun olup olmadığını emeklilerin kendisi söylesin. Sabit gelirlilerin tamamının maaş artışı resmî enflasyona göre yapılıyor. TÜFE yüzde 19. Halbuki hayatın gerçek enflasyonunda yüzde 40, 50 gibi artışlar var. TÜİK’in kendi açıkladığı gıda enflasyonu 30’larda. Mızrak çuvala sığmadığı için rakamları makyajlayarak ancak bu kadar düzeltebiliyorlar. Sabit gelirli vatandaşlarımızın geliri ancak resmî enflasyon kadar artırılıyor. Ama çarşı pazar enflasyonu can yakıcı.” dedi.

‘DÜNYA ENFLASYONUNUN YÜZDE SIFIRDAN MAKSİMUM 4'E ÇIKMASINI TARTIŞIYOR'

“Girdi maliyetleriyle alakalı tablo oldukça kötü. Evet, dünyada da şu an bir enflasyon sorunu var. Ama bu, dünyada yüzde sıfırlarda dolaşan enflasyonun maksimum yüzde 3’e, 4’e çıkmasıyla ilgili bir sorun. Dünya, enflasyon yüzde 4’e çıktı diye ‘Gidişat iyi değil, tedbir almalı mıyız, para politikasında değişiklik olmalı mı’ tartışmasını yapıyor. Bizdeki tablo, TÜİK’in resmi rakamına inanıyorsak, tüketici fiyatlarındaki enflasyon yüzde 19. Üretici fiyatlarında ise yüzde 43. Türkiye’de dünyadaki enflasyon tartışmasının çok daha ötesinde bambaşka bir enflasyon dünyası var.”

‘AĞIZLARIYLA KUŞ TUTSALAR EKONOMİDE BEKLENEN SONUÇ OLUŞMAZ'

“Türkiye’deki enflasyonun ana kaynağı döviz kurundaki artıştır. Döviz kuru arttığında A’dan Z’ye her şeye zam gelir, geliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi başladıktan sonra irili ufaklı en az dört kur atağı yaşadık. Bu nasıl bir ortam oluşturdu? Hem kur hem faiz hem enflasyon arttı. Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı sorun kötü yönetimdir. Hangi ülke olursa olsun, sorunların çözümü için dürüst ve ehil bir kadro, istişare, ortak akıl gerekir. Ağızlarıyla kuş tutsalar, hukuk, adalet, insan hakları konusunda yapılması gerekenleri yapmazlarsa asla ekonomide beklenen sonuç oluşmaz.”

© Fotoğraf / DEVA Partisi Lideri ve Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu

‘ADAY MI YOKSA POLİTİKA MI DEĞİŞTİRECEKLERİ KENDİ BİLECEKLERİ İŞ' 

“Yapılan araştırmalara ve fiilen sahaya baktığımızda bir sonraki seçimlerde sayın Erdoğan’ın ve Cumhur İttifakı’nın tekrar seçilmesi oldukça zor görünüyor. İşler çok zor. Artık aday mı, yoksa politika mı değiştirirler kendi bilecekleri iş. Biz kendi işimize bakıyoruz.” 

‘SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ GEREKLİ AMA YETERLİ DEĞİL’

“‘Sistem değişecek ve sorunlar düzelecek’ diye bir şey yok. Sistem mutlaka değişmeli, parlamenter sistem uygulanmalı. Bu gerekli ama yeterli değil. İktidardaki zihniyetin değişmesi gerekiyor. Topyekûn bir iktidar değişikliği gerekiyor.”

‘VATANDAŞIN KARŞISINA UZLAŞILMIŞ BİR PARLAMENTER SİSTEMLE ÇIKARSAK DAHA İYİ SONUÇ OLUR'

“Sistem değişikliği kuşkusuz önemli. Altı partinin bir arada olduğu bir masadayız. Tüm hazırlıklar masaya konmuş durumda. Farklı partilerin üzerinde çalışıp olgunlaştırdığı hazırlıklar var. Buradaki hedef bütün bu çalışmaların mümkün olduğunca ortak, tek bir çalışma haline getirilmesi. En azından ilkeler, değerler, amaç konusunda bir ortak noktaya gelinmesini önemsiyoruz. Vatandaşlarımızın karşısına uzlaşılmış, üzerinde geniş bir siyasi ve toplumsal mutabakat zemini oluşmuş bir parlamenter sistemle çıkarsak çok daha iyi sonuç alacağımızı düşünüyoruz.”
 

Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu