Babacan’dan Erdoğan’a: Altılı masa korkulu rüyası haline gelecek

DEVA Partisi lideri Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘altılı masayı’ anlamasının mümkün olmadığını ifade ederek, Erdoğan’ın masadan daha çok bahsedeceğini söyledi.

Gündem 20.06.2022, 12:45
Babacan’dan Erdoğan’a: Altılı masa korkulu rüyası haline gelecek

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

'ALTILI MASAYLA YATIP KALKACAK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, muhalefetin oluşturduğu “altılı masayı” anlamasının mümkün olmadığını söyleyen Babacan, “Zihin dünyasında bunu kavraması mümkün değil. Kendi belirlediğimiz takvim işliyor, bunu da zihin dünyasında kabullenemiyor. Göreceksiniz altılı masadan daha çok bahsedecek. Altılı masayla yatacak, altılı masayla kalkacak. Altılı masa korkulu rüyası hâline gelecek” dedi.

'GEÇİŞ SÜRECİNİN YOL HARİTASINDA UZLAŞMAK GEREK'

Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili hedeflerinin ortak aday olduğunu söyleyen Babacan, “Çünkü cumhurbaşkanlığını ilk turda ve açık arayla kazanmanın şart olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Altılı masa olarak stratejilerinin cumhurbaşkanı adayı meselesini sürecin en sonunda konuşmak olduğunu ifade eden Babacan, “Altı partinin önce geçiş sürecinin yol haritasında uzlaşması gerekecek. Cumhurbaşkanı adayının da o uzlaşmanın altına imzası gerekecek. Cumhurbaşkanı adayı altı genel başkandan birisi olabilir veya dışarıdan bir isim olabilir. Altılı masada bunların hiçbirisini konuşmuş değiliz. Şu isim olsun, bu isim olmasın diye bir değerlendirmemiz de altılı masada olmadı” ifadelerini kullandı.

YAKIN TARİHTE BÖYLESİNE YÜKSEK RİSK PRİMLERİ GÖRMEMİŞTİK

Babacan’ın ekonomi alanına dönük iktidarın adımlarını eleştirdiği sözleri ise şu başlıklarla sıralandı:

CDS, ne kadar yükselirse o kadar tehlikeli, iflas riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteren bir rakam. Geçen hafta 836’yı gördü, sonra 870’lere kadar çıktı. Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihinde böylesine yüksek risk primleri görmemiştik. On sene önce iflas etmiş Yunanistan risk primini 180’e düşürmüş.

BEN UYARIYI YAPTIM, FORMÜLÜ SÖYLEDİM
 
Ben uyarıyı yaptım. Bu, otobüsün uçuruma doğru gittiğini gösteren bir göstergedir. Uçuruma giderken, ‘Vaktiniz var, direksiyonu kırıp uçurumdan yuvarlanmayı önleyebilirsiniz’ dedim. Formülü söyledim. Acilen Merkez Bankası ve TÜİK’in başına liyakatli ve ehliyetli bir kadroyu koyun, elinizi ayağınızı çekin.

BÜTÇEDEKİ FAİZ YETMEYECEK

Bu sene bütçedeki faiz 240 milyar. Yıllardır 50 milyar civarında seyretti. Bu da yetmeyecek çünkü bütçe eylül ekim ayında yapıldığı zaman faiz yüzde 17’ydi. Şimdi yüzde 28-30. Gelecek sene için koydukları faiz 291 milyar. Sayın Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin devlete en yüksek faizi ödeten devlet başkanı olmuştur. Bu şekilde tarihe geçmiştir.

SEÇİM YAKLAŞTIKÇA AK PARTİ’DE VİCDANLARDAKİ SES AÇIĞA ÇIKACAK

AK Parti bünyesindeki insanlarla konuştuğunuzda, milletvekilleri dahil yüzde 80-90 oranında, bütün gerçekleri gördüklerini anlıyoruz. Fakat öyle bir insan kaynağı yapısı oluştu ki dirayetli, düşündüğünü korkmadan söyleyebilen insanların sayısı artık bir elin parmaklarını geçmiyor. Fakat seçim yaklaştıkça onlar da vicdanlarının güçlü sesine karşı susmayacak. O vicdanlardaki ses açığa çıkacak. İnsanlar zulüm korkusuyla susuyorlar. Önümüzdeki süreçte vicdanının sesini dinleyen ve dillendiren daha çok sayıda insanı göreceğimizi düşünüyorum. Korku duvarı, korku eşiği aşağıya doğru inecektir. 

Yorumlar (0)
23
açık