Bakan Kurum'dan 'asbestli gemi' açıklaması: Riskli bir durum tespit edilmedi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “NAe São Paulo” adlı Brezilya gemisinin 900 ton asbestle İzmir Aliağa açıklarında sökülecek olmasına ilişkin iddialara açıklık getirdi.

Gündem 18.07.2022, 08:24
Bakan Kurum'dan 'asbestli gemi' açıklaması: Riskli bir durum tespit edilmedi

Brezilya Donanması’na ait asbestli NAe São Paulo adlı uçak gemisinin Aliağa’da sökümüne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliğ Bakanlığı izin verdi. Tepkilere yol açan karar sonrası Bakan Kurum, "Gelen gemide söylendiği gibi 900 ton değil, 9 ton asbest var. Gemilerin bu tür işlemleri uluslararası kurallara bağlıdır. Yani siz öyle kafanıza göre alamazsınız. Gemi Türkiye’ye gelmeden önce uluslararası kontrolden geçiyor. Ve sonuç uygun çıktı" açıklamasını yaptı. 

Kurum, Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge'ye konuştu. Kurum, "Gemi uzun süre beklediği için iddialar üzerine biz uluslararası uzmanlara ayrıca incelettik. Basel Sözleşmesi’ne göre riskli bir durum tespit edilmedi. Böyle bir geminin sökümünü dünyada yalnız iki ülke yapabiliyor. Hindistan ve Türkiye’de Aliağa... Karar uluslararası hukuka göre alındı. AB Gemi Geri Dönüşüm Tüzüğü kapsamında uygun bulunarak tüm yükümlülükleri yerine getirdi. Gemi Türk karasularına girdiğinde ayrıca biz de kontrol edeceğiz. Ters bir durum olursa geri göndereceğiz...” ifadesini kullandı. 

'VATANDAŞLARIMIZ MÜSTERİH OLSUN'

“En son kontrolde normalden fazla asbest tespit edilirse?” sorusuna Bakan Kurum şu yanıtı verdi:

“Vatandaşlarımız müsterih olsun. Çevreye aykırı, denizlerimize zarar verecek, insanlarımızı riske atacak hiçbir şeye izin vermeyiz. Bugüne kadar da vermedik.”

Yorumlar (0)
34
açık