Bakan’ın oğlu ve Hilal Kaplan da atanmıştı: TRT’de ‘SETA’ rüzgarı (!)

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile TRT yönetiminde yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in oğlu Oğuzhan Bilgin, Sabah yazarı Hilal Kaplan atanmıştı. Bu ikilinin atanmasına tepki sürerken SETA araştırmacısı Meryem İlayda Atlas da atanan diğer bir isim oldu.

Gündem 15.07.2021, 07:20 15.07.2021, 07:23
Bakan’ın oğlu ve Hilal Kaplan da atanmıştı: TRT’de ‘SETA’ rüzgarı (!)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TRT’de yaptığı atamalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlüğü’yle birlikte TÜRKSAT’ta da görev yürüten ve çift maaş aldığını itiraf eden İbrahim Eren’in görev süresi sona erdi. Genel Müdürlüğe daha önce SETA’da Siyaset Araştırmacısı olarak çalışan ve aynı zamanda Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Zahid Sobacı atandı. Sobacı’nın Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı zamanında gazetemize çok sayıda ilan kesme cezası verilmişti. Sobacı, konuyla ilgili gazetemizde çıkan tepki yazılarının “ısmarlama” olduğunu iddia etmişti. Eleştirel habercilik yapan gazetelere kesilen cezaları da savunan Sobacı “Hiçbir gazetenin devletten aldığı parayla devlet kurumlarını aşağılamasına izin vermeyiz” açıklamasını yapmıştı. TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı’na da Prof. Dr. Ahmet Albayrak getirildi. 

SETA’DAN ATAMALAR 

Yönetim kurulu üyeliklerine İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un da üyesi olduğu SETA’dan çok sayıda ismin atanması dikkat çekti. Sabah yazarı ve “çözüm süreci”nin akil insanlarından Hilal Kaplan yeni yönetim kurulu üyelerinden biri oldu. Bir başka Sabah yazarı, Daily Sabah’ın Yayın Koordinatörü, SETA araştırmacısı ve Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu Meryem İlayda Atlas Çetin de TRT’ye atandı. Atanan isimlerden bir diğeri de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in oğlu Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin oldu. Ayrıca, SETA Araştırmacısı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Veysel Kurt, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü personeli Oğuz Göksu, İletişim Başkanlığı Medya Koordinatörü Mücahid Eker ve Atakan Yılmaz da yönetime getirildi.

Kaynak: Cumhuriyet

Yorumlar (0)
26
açık