Bakanlık Sözcüsü Bilgiç'ten Kavala açıklaması: AİHM beklentilerimizi boşa çıkarmıştır

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, AİHM'nin Kavala kararının icrasına ilişkin yeni kararı hakkında, "AİHM, bugün açıkladığı kararla beklentilerimizi boşa çıkarmış ve Avrupa insan hakları sisteminin itibarının bir kez daha sorgulanmasına sebep olmuştur" dedi.

Gündem 11.07.2022, 14:16 11.07.2022, 14:25
Bakanlık Sözcüsü Bilgiç'ten Kavala açıklaması: AİHM beklentilerimizi boşa çıkarmıştır

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Kavala kararının icrasına ilişkin "ihlal" kararı hakkında yazılı değerlendirme yaptı.

Bilgiç, "AİHM'in, Kavala kararının icrası hususunun Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi tarafından AİHM'e havale edilmesiyle ilgili Bakanlığımız görüşleri, 2 Şubat 2022 tarihli açıklamamızla kamuoyuyla paylaşılmıştı. Açıklamamızda, AİHM'in durumu hakkaniyetle değerlendirmesi ve ilk derece mahkemesi gibi hareket etmemesi yönündeki beklentimiz dile getirilmişti. Süreç boyunca AK ile iletişimimiz devam etmiş; Adalet Bakanlığımız tarafından, adı geçenin yargı sürecindeki gelişmeler hakkında düzenli bilgi sunulmuş, ayrıca adı geçenin tutukluluğuyla ilgili olarak iç hukukta devam eden yargılama sonunda hüküm giydiği AİHM'e ve AK Bakanlar Komitesi'ne bildirilmişti" ifadelerini kullandı. 

Bilgiç, AİHM'in bugün aldığı karara ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu:

"Ancak ne yazık ki AİHM konuyla ilgili olarak bugün açıkladığı kararla beklentilerimizi boşa çıkarmış ve Avrupa insan hakları sisteminin itibarının bir kez daha sorgulanmasına sebep olmuştur. Bundan sonraki aşamada süreci takip edecek olan AK Bakanlar Komitesi'nin, daha önce sergilediği tarafgir ve seçici yaklaşımı bir yana bırakarak sağduyuyla ve bazı çevrelerin siyasi gündem yaratma arayışlarına mahal vermeksizin hareket etmesini bekliyoruz." 

AİHM'İN KARARI: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bugün açıkladığı kararla, 18 Ekim 2017'den beri tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala davasında Türkiye'nin "AİHM kararlarına ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmediği" gerekçesiyle AİHS'nin 46/1'inci maddesini ihlal ettiği hükmüne vardı. Bu kapsamda Kavala'ya 7 bin 500 Euro mahkeme masrafı ödenmesi kararlaştırıldı.


 

Yorumlar (0)
34
açık