Başkana bak başkana! Bütçeyi tesbih yapıp sallamış... Kayseri OSB'de milyonluk 'israf' kenti karıştırdı!

İçerisinde binlerce sanayi kuruluşu ve dükkan bulunan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili düzenlenen rapor, 'israf'ı gözler önüne serdi. Söz konusu raporda, makam odasının 1.1 milyon liraya döşendiği, yüzlerce tespihin 73 bin liraya ve 23 bin liraya ise tuğralı fincan takımı kullanıldığı ortaya çıktı.

Gündem 15.01.2021, 09:51 15.01.2021, 11:34
Başkana bak başkana! Bütçeyi tesbih yapıp sallamış... Kayseri OSB'de milyonluk 'israf' kenti karıştırdı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerinin 408 sayfa olarak hazırladığı raporda birbirinden farklı harcamalar 'israf'ı gözler önüne sererken kentte tartışmalar alevlendi.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ve 200’ü aşkın sanayicinin müdahil olduğu soruşturmada bakanlık müfettişlerince CİMER'e gelen şikayetler değerlendirildi.

Kayseri OSB’ye ilişkin ‘usulsüz harcama’ iddialarının CİMER'e şikayet edilmesiyle Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan ve yönetimi eleştirildi.

'OSMANLI ODASI' RAPORDA

Hürriyet'in haberine; şikayetin ardından incelemeye alınan bina içerisinde yapılan ve 'Osmanlı odası' adı verilen yerde 104 metrekarelik bir müze düzenlenmiş.

Oda için toplam 1 milyon 459 bin 839 lira harcandığı belirtilirken burada tablolar, el yazmaları, kılıçlar ve antika sanat eserleri sergileniyor.

23 BİN 200 LİRAYA FİNCAN TAKIMI

Öte yandan tanesi 2 bin 900 lirayı bulan fiyatıyla 8 adet 23 bin 200 lira tutarındaki II. Abdulhamit tuğralı fincan ve  çerezlik de bulunuyor.

BİLEKLİK 7 BİN 500 LİRA

Antika objeye 5 bin lira, bir adet bileklik 7 bin 500 lira ve 4 bin liraya da II. Abdulhamit tuğralı zemzemlik gülabdan odanın diğer ürünleri olarak sıralandı.

Müfettişler, söz konusu odaya yapılan harcama için “OSB’nin kuruluş amacına aykırı” değerlendirmesinde bulundu.

5 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DIŞ MEKAN DAHA

Ayrıca OSB Başkanı Nursaçan’ın makam odası da raporda yer aldı. Raporda, 74 metrekarelik bir çalışma odası bulunan Nursaçan’ın, bu oda dışında 406 metrekarelik bir dış makam odası daha bulunduğu ifade edildi.

9 METRELİK DEV EKRAN

Bu 'geniş oda' için yapılan harcama ise 1 milyon 132 bin 569 lira olarak belirlenirken 500 bin lira değerindeki 9 metrelik dev ekran, 33 bin liralık televizyon makam odasında yer alan eşyalardan birkaçı olarak sıralandı.

'İSRAF' YORUMU

Makam odasının nadiren kullanıldığı belirtilen raporda “Kaynaklar etkin kullanılmadı. İsraf...” denildi.

2 BİN 708 TESPİHE 72 BİN LİRA

Raporda, Başkan Nursaçan’ın talebi ile alımı yapılan 2 bin 708 adet tespih de eleştiri konusu olan konu başlıklar arasında yer aldı. Anılan tespihler için yapılan toplam ödeme 72 bin 789 lira. Müfettişlere ifade veren OSB görevlileri, söz konusu tespihlerin en pahalısının 250-300 lira olduğunu öne sürdü. OSB Başkanı Tahir Nursaçan ise “Şu ana kadar aldığım en pahalı tespih 2 bin lira” dedi. Müfettiş raporunda konu ile ilgili “Tespih harcamasına ilişkin tutar, hayatın olağan akışına aykırı. İlgilisinden faizi ile tahsil edilmeli” denildi.

TELEFONLAR DA RAPORDA

OSB parası ile 350 bin liraya alınan 59 cep telefonu da raporun bir diğer eleştiri konusu oldu. Raporda, söz konusu telefonların 2’si dışında 57’sinin demirbaş listesinde yer almadığı kaydedildi. Raporda, bazı yerel gazete ve sitelere, yapılan haberlere karşılık ödeme yapılması da sorunlu bulundu. Rapora göre, yerel gazeteler 15 Mayıs-25 Eylül 2019 arası 1 milyon 484 bin 348 liralık ödeme yapıldığı kaydedildi. Raporda kimi ödemelerin, OSB seçim sürecinde rakip adaylara karşı yapılan haberler için olduğu kaydedildi. Raporda bu durum “etik dışı olarak” yorumlandı.

SAVCILIKTAKİ DİĞER İDDİALAR

Vergiden muaf Kayseri Organize Sanayii Bölgesi için Başkan ve Yönetimi 4 Ticari Şirket ve 1 tane Vakıf kurup, vakfın 150 Milyonluk Arazisini 1 TL ye aktarmak için karar aldıkları,
mevcut başkanın bu vakıf da kendini 'Ömür Boyu Başkan' olarak kaydettiği de iddialar arasında...

OSB yönetim ile ilgili bir diğer iddia ise ihracatçı olmayan ve ticar iş yapamayan OSB için, Türkiye'ye ambargo uygulayan ve Dubai'ye  aylık 670.000 USD aktardığı...

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu