''Ben salağım'' dedirten başhekim görevden alındı

''Ben salağım'' dedirten başhekim görevden alındı Hemşirelerine ''Ben salağım'' yazdıran başhekime Sağlık Bakanı Fahrettin Koca''dan da sert tepki geldi. Bakan Koca "Başhekim tarafından verildiği ileri sürülen cezai uygulamanın kabul edilmesi mümkün değildir." dedi ve gerekli adli soruşturmanın başlatıldığını söyledi. Koca, Başhekimin görevine son verildiğini duyurdu.

Gündem 17.12.2020, 16:41 17.12.2020, 16:41
''Ben salağım'' dedirten başhekim görevden alındı

Antalya'nın Kumluca ilçesindeki devlet hastanesinin Başhekimi Ayşegül Alkan'ın, görev yerlerinde olmadıkları gerekçesiyle iki hemşireye 500’er kez, “Ben salağım servisimden başka servise gittim” yazdırdığı ortaya çıkmıştı.

Önce sosyal medyada tartışma konusu olan ardından sağlık camiasında infial yaratan olayla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da açıklama yaptı.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklaması şöyle;

*Antalya Kumluca Devlet Hastanesinde yaşanan müessif olayla ilgili Bakanlığımız derhal harekete geçerek duruma el koymuştur. Görev yerinden ayrıldığı gerekçesiyle iki hemşiremize başhekim tarafından verildiği ileri sürülen cezai uygulamanın kabul edilmesi mümkün değildir. 

*Her türlü görev ihmali ve hatalı davranış karşısında ne tür bir işlem yapılacağı ilgili mevzuatımızda belirtilmiştir. Kimsenin bunun dışında bir işlem yapma, yargılamayı kendisi yaparak kendi belirlediği bir cezayı uygulamaya hakkı yoktur. 

*Özellikle bütün sağlık çalışanlarımızın özveri ile mücadele yürüttüğü bu dönemde Bakanlığımızın herhangi bir sağlık personelimizi incitecek bir fiile bile tahammül etmeyeceği bilinmelidir. 

*Söz konusu olay duyulur duyulmaz, Antalya İl Sağlık Müdürlüğümüz ve hemen ardından Bakanlığımız tarafından soruşturma başlatılarak Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ayşegül Alkan başhekimlik görevinden uzaklaştırılmıştır. Yürütülen disiplin soruşturmasının sonucu beklenmeksizin Alkan’ın başhekimlik sözleşmesi feshedilerek görevine son verilmiştir.

Yorumlar (0)
27
açık