Bereketli topraklara bir HES daha!

Bereketli topraklara bir HES daha! Bereketli topraklar üzerinde yapılan tahribatlar bitmezken Manisa Salihli’de 2014’te alınmış ve yasal süresi geçmiş “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” belgesine dayanarak hidroelektrik enerji santralı (HES) yapımına başlanmasına yöre halkı tarafından tepkiyle karşılandı.

Gündem 06.12.2020, 07:54 06.12.2020, 07:54
Bereketli topraklara bir HES daha!

Cumhuriyet Gazetesi'nden Çağatan Akyol'un haberine göre, ''Gediz Ovası bir kez daha yok edilmeye çalışılıyor'' diyen yöre halkı, konuyu yargıya taşıyarak mücadele başlatmaya hazırlanıyor.

HAREKETE GEÇİLDİ

Gökova Enerji Üretim Şirketi tarafından Karaağaç Mahallesi’ndeki Gümüş Çayı üzerine HES yapılmaya başlandı. HES yapımının kaçak olduğunu iddia eden Salihli Çevre Derneği üyeleri harekete geçti. 

YARGIYA TAŞIYACAKLAR

Salihli Çevre Derneği Başkanı ve avukat Seçil Ege Değerli, valiliğe itirazda bulunduklarını ve yasal süreç içerisinde valilikten yanıt gelmediği takdirde konuyu yargıya taşıyacaklarını ifade etti.

Değerli, “1273 km’lik Salihli’ye JES, HES, biyogaz, biyokütle santralı yapacaksınız. Sonra da tarımdan bahsedeceksiniz öyle mi? Gümüş Çayı’nın kurutulması, yok olması; Karaağaç Mahallesi’nin tarlalarının, bahçelerinin yok olması demek, Gümüş Çayı vadisinin, ormanlarının yok olması demek, Salihli’nin susuzluğa mahkûm edilmesi demek, piknik alanlarınızın, kuru bir dere yatağına bakması demektir. Hangi toprakta, hangi suyla üretim yapacağız?” dedi. 

''BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ''

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Verimli Gediz Ovası bir kez daha yok edilmeye çalışılıyor. Rant için bereketli topraklarımızın yağmalanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
23
açık