Boğaziçili akademisyenlerden çağrı

AK Partili Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne kayyım rektör olarak atanmasına tepkiler sürüyor. Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri sosyal medyada "#ÜniversiteneSahipÇık" etiketiyle kampanya başlattı.

Gündem 23.06.2021, 16:04 23.06.2021, 12:39
Boğaziçili akademisyenlerden çağrı

AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne kayyım rektör olarak atanan AK Partili Melih Bulu'nun müdahalelerinin ardı arkası kesilmezken Senato'yu işlevsizleştirme ısrarı da devam ediyor.

Bulu'nun icraatlerinin ardından seçilmişler yerine atanmış müdür, dekan ve rektörün bulunduğu üniversitenin karar mercii Senato'da birçok hukuksuzluk yaşandı. Mükerrer oy kullanımı da buna bir örnek oldu.

SOSYAL MEDYA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Seçilmiş senatörlerin toplantıyı terk etmesiyle ertelenen ve bugün gerçekleştirilecek olan Boğaziçi Üniversitesi Senato toplantısı öncesi akademisyenler, #ÜniversiteneSahipÇık etiketi ile atanmış yönetiminin, tüm üniversiteyi ilgilendiren kararları gerçek bir temsiliyet olmadan almaya çalışmasını eleştirdi.

Akademisyenlerin, kabul edildiği takdirde üniversitenin yapısını bozacağını belirttiği senatoda görüşülecek gündem maddeleri ise şu şekilde:

Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri Atama-Yükseltme Esasları hususunun görüşülmesi

İletişim Fakültesine açılacak bölümlerin hususunun görüşülmesi

İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Atama-Yükseltme Esasları hususunun görüşülmesi

Uzay Bilimleri Enstitüsü’nün kurulması hususunun görüşülmesi

Veri Bilimi (Data Science) Enstitüsü’nün kurulması hususunun görüşülmesi

Yorumlar (0)
20
açık