Brexit ‘balıklar’ı da vurdu: Fransa ve İngiltere balık konusunda anlaşamıyor

Fransız bir balıkçılık derneği başkanı yaptığı açıklamada, Fransa'nın Brexit sonrası balıkçılık haklarıyla ilgili bir anlaşmazlığı çözme konusunda İngiltere ile müzakerelerin hızından hayal kırıklığına uğradığını, ancak görüşmelerin Pazartesi günü devam edeceğini söyledi.

Gündem 24.10.2021, 16:00
Brexit ‘balıklar’ı da vurdu: Fransa ve İngiltere balık konusunda anlaşamıyor

Kuzey Fransa'daki Bölgesel Deniz Balıkçılık Komitesi Başkanı Olivier Lepretre, bu haftaki görüşmelerin İngiliz karasularındaki Fransız balıkçı tekneleri için yalnızca bir avuç balıkçılık ruhsatı verilmesiyle sonuçlandığını söyledi.

Bunu İngiltere ile olan anlaşmazlığı çözmek için çok çekingen bir adım olarak gördü, ancak Avrupa Komisyonu'nun İngiltere ile müzakerelere devam edeceğini söyledi. Lepretre, "Teknik çalışmalar önümüzdeki günlerde ve istikrarlı bir hızla devam edecek" dedi.

'BİR SANTİMDEN BİLE VAZGEÇMEYİZ'

Fransız yetkililer, İngiltere'yi AB ile Brexit sonrası ticaret anlaşmasına uymayı reddetmekle suçluyor ve Deniz Balıkçıları Ulusal Komitesi (CNPMEM), Denizcilik Bakanı Annick Girardin'in Fransız balıkçıların lisans alma mücadelesinden vazgeçmeyeceğine dair güvence verdiğini söyledi. 

Lepretre, "Bakan bu hafta yapılan çalışmadan dolayı hayal kırıklığına uğradı, ancak bazı ilerlemeler kaydedildiğini inkar edemeyiz. Hükümetin bir santimetreden bile vazgeçmediğini görebiliyorum" dedi. 

Anlaşmazlık, İngiltere'nin kıyılarından altı ila 12 deniz mili açıktaki karasularında balık avlamak için lisans verilmesine odaklanıyor. Paris yönetimi, Londra'nın Fransız balıkçı tekneleri nedeniyle tam olarak kabul ettiği lisansları vermeyi reddetmesine kızdı.

İngiltere, geçen ay reddettiği teknelerle ilgili daha fazla tartışmaya açık olduğunu ve 6-12 deniz mili bölgesinde balık tutmaya devam etmek için gerekli olan faaliyet geçmişine dair kanıt sunmadıklarını da sözlerine ekledi. 

Reuters
 

Yorumlar (0)
14
az bulutlu