BTP'den Suriye açıklaması: Tek çözümü Esad ile görüşmektir

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş Suriye meselesi ile ilgili “Bu mesele oradaki hükümet ile görüşmenin haricinde hiçbir şekilde çözülemez. ‘Taliban ile görüşebiliriz’ diyen hükümetin Esad ile görüşmemesinin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir karşılığı yoktur." dedi.

Gündem 01.10.2021, 12:13 01.10.2021, 12:19
BTP'den Suriye açıklaması: Tek çözümü Esad ile görüşmektir

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, katıldığı televizyon programında Suriye meselesini değerlendirdi.

Sorunun tek çözüm yolunun hükümetin Suriye lideri Esad ile görüşmesi olduğunu ifade eden Baş, “Biz Suriye'de niye varız?” sorusunu sorduktan sonra şu ifadeleri kullandı; “Çözüm çok basit, hiç uzatmaya gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti hangi kanallarla oradaki örgütlerle ilişkide ise bu örgütlere 'Silahları bırakın, Suriye hükümetine gidin ve anlaşın’ diyerek bu konuyu kapatmalı.” ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE'NİN MENFAATİNE GÖRE HAREKET EDİLMELİ'

Türk Askerlerini geri çekip sınır güvenliğinin oluşturulacağını ve konuyu kapatacaklarını söyleyen BTP lideri sözlerine şöyle devam etti;:

“Bu hükümetin böyle bir şey yapma ihtimali yok. Niye yok? Çünkü her anlamda borçlanılmış. Orada sahiplendikleri örgütlerin muhtemelen içeride uzantıları var. Bu içerideki uzantıları nasıl durduruyorsun; ‘Ben sana orada sahip çıkıyorum’ diyerek. Dolayısıyla hem İçişleri Bakanlığı'nın, hem Dışişleri Bakanlığı'nın, hem Milli Savunma Bakanlığı'nın özverili ve milli bir şekilde davranması lazım. Siyasal rantları, gelecek hesaplarını, kendi menfaatlerini bir kenara bırakıp, Türkiye'nin ve bu vatandaşın menfaatine göre hareket etmesi lazım.”

'BANA YETKİ VERSİNLER ESAD İLE GÖRÜŞÜP BU MESELEYİ ÇÖZEYİM' 

Türkiye'nin dış politikasının gazla yürüdüğünü söyleyen Baş, “Şimdi biz New York'ta bir BM toplantısı gördük. Toplantıda Suriye'ye temsilen kim konuştu? Beşar Esad'ın dışişleri bakanı veya sözcüsü konuştu. Dolayısıyla bütün devletler tarafından tanınan bir hükümetten bahsediyoruz. Biz ise Esad ile görüşemiyoruz. Niye? Zamanında gaza geldik, ağza alınmayacak laflar söyledik hükümet olarak ve dolayısıyla bugün görüşemiyoruz. Elbette Esad ile görüşeceğiz. Bu mesele başka türlü çözülmez. Görüşemiyorlar mı? Bana yetki versinler ben gidip görüşeyim." dedi ve ekledi:

"Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nden her hangi biri gitsin Esad’la görüşür. Şimdi şöyle de bir problem var. Bugün Esad hükümetimize güvenmiyor, çünkü diyor ki , 'Yahu biz sizinle oturduk, kalktık, yedik, içtik... Bunların hiç mi hatırı yoktu da bu kadar düşmanlık oldu."

© Fotoğraf / BTP Lideri Hüseyin Baş /  BTP Basın Bülteni

'TALİBAN İLE GÖRÜŞÜP ESAD İLE GÖRÜŞMEMENİN BİR KARŞILIĞI YOK'

“Bu meselenin çözümü oradaki hükümet ile görüşmenin haricinde hiçbir şekilde sağlanamaz” diyen BTP Lideri, “Suriye konusunu Rusya ile görüşüyoruz. Rusya'yı aracı yapıyoruz. Benim Suriye ile bir savaşım mı var ki aracıya ihtiyacım olsun. ‘Taliban ile görüşebiliriz’ diyen hükümetin Esad ile görüşmemesinin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir karşılığı yoktur. Bunu milletimiz bilsin. Bir parti genel başkanı olarak şunu söyleyeyim; örgütlere ‘silahını bırak, git hükümetinle anlaş’ derim.” İfadelerini kullandı.

'SURİYELİLER GİDERSE BUNLARIN EKONOMİSİ BATAR'

İktidar tarafından gelen, ‘Suriyeliler giderse ekonomimiz batar’ sözlerine cevap veren BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş şu ifadeleri kullandı:

“Ekonomimiz batar metaforundan şöyle yürüyelim; Elbette ekonomileri batar. Bunu söyleyen insanların ekonomileri esasında bir inşaat ekonomisine dayanıyor. Burada ne lazım? Kâr edebilmeniz için ucuz işçi lazım. Bunların ucuz işçi kaynakları bu insanlar. O yüzden Suriyeliler giderse bunların ekonomisi batar ama bizim ekonomimize bir şey olmaz. Zaten bizim ekonomimiz batık vaziyette. Türk milleti olarak batık bir ekonomiye sahibiz. Hani 'Ben kaybedecek hiçbir şeyi olmayan bir adamım' derler ya. Biz millet olarak bu noktadayız.”
 

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu