Burası İBB Sarayı! Açılışa sadece günler kaldı ama...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, 1 aylık tatilin ardından 9 Eylül'de açılacak; ancak siyasi partilere ait odalar tadilata alındığı ve henüz bitmediği için grup toplantılarının belediye dışında yapılması gündeme geldi. İBB Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı, konu hakkında açıklamada bulundu.

Burası İBB Sarayı! Açılışa sadece günler kaldı ama...

Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nca sivil mimarlık örneği olarak tescil edilen İBB Sarayı'nda, yeni dönem meclis açılışı öncesi tadilat sorunu oldu. 1 aylık tatilin ardından 9 Eylül'de açılacak İBB Meclisi'ndeki siyasi parti grup odaları, bir süre önce tadilata alındı. Uzun zamandır yer sıkıntısı olan CHP grubunun talebi doğrultusunda çalışmalar başlatıldı. Tatilde bitirilmesi planlanan tadilat, açılışa 1 hafta kalmasına rağmen henüz bitirilemedi. Gruplara ait odalardaki mobilya ve diğer eşyalar, paketlenerek, Merter'deki depoya kaldırıldı. Tadilat ile İBB Meclisi'nde en büyük iki grup olan AK Parti ve CHP'ye eşit alan verilecek.

GRUP TOPLANTILARI, BELEDİYE DIŞINDA YAPILABİLİR

İBB Meclisi CHP Grup Başkan Vekili olan avukat Doğan Subaşı, tadilatın, Koruma Kurulu'ndan izin çıkmadığı için geciktiği iddiasıyla ilgili şunları söyledi:

"İşin hukuki boyutunu bilmiyorum; ancak grupların ihtiyaçlarını, diğer gruplarla görüşerek, demokratik bir süreçle götürmeye ve eşitlik içinde planlamaya çalışıyoruz. CHP grubu, yıllarca dar alana sıkışmış durumdaydı. Eşit paylaşımla planlama yapmak istiyoruz. Meclisin bulunduğu katı tamamen siyasi parti gruplarına ayırmak istiyoruz. Orada bulunan Meclis Müdürlüğü ve komisyon odalarını başka tarafa kaydıracağız. Meclis katı tamamen siyasi partilere ait olacak. Koruma Kurulu'ndan da sorun olduğunu düşünmüyorum; çünkü gelip bakmışlardı. Basit tadilat olduğunu, sorun yaşanacağını düşünmediklerini söylemişlerdi. Çalışmaların 1 haftada tamamlanması pek mümkün gözükmüyor. Siyasi partiler grup toplantılarını ilk ay kendi olanaklarıyla dışarıda başka yerde yapmak zorunda kalabilir."

İBB SARAYI'NIN TARİHÇESİ

İstanbul Belediye Sarayı'nın temeli, 17 Aralık 1953 tarihinde, dönemin İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı olan Fahrettin Kerim Gökay tarafından atıldı, 26 Mayıs 1960'ta tamamlandı. 2 bloktan oluşan yapının küçük olan başkanlık bloku 3 kattan, müdürlük ve hizmet birimlerine ait 2'nci blok ise 11 kattan oluşuyor. İBB Sarayı'nın o tarihte 417 odası ve 9 salonu bulunuyordu.

1999 depreminden sonra yapı güçlendirildi, iç bölümde bazı değişikliklere gidildi. Ali Müfit Gürtuna'nın belediye başkanlığı zamanında yapılan güçlendirme çalışması, 2002 yılında tamamlandı.

ÖNE ÇIKANLAR

 • 1

  AHMET ''KURAL'' TANIMADI... ZİNCİRLEME TRAFİK KAZASINA KARIŞTI

  Alkollü araç kullanan ünlü oyuncu Ahmet Kural, İstanbul Üsküdar'da zincirleme trafik kazasına karıştı.

 • 2

  ÖLDÜREN VİRÜS ''CORONA''!.. MASKE FIRSATÇILARI İŞBAŞINDA...

  Çin'de ortaya çıkan ve her geçen gün yayılan Corona virüs hastalığı fırsatçılara yaradı.Maske karaborsası oluştu.Stokçular depolarda hatta evlerinde kolilerde beklettikleri maskeleri bakın hangi fahiş fiyatlarla satıyorlar.

 • 3

  İŞADAMI TURGUT TORUNOĞULLARI'NDAN TÜRK EKONOMİSİNE ALTERNATİF ÇÖZÜM

  Avrupa'daki Türk Toplumu olarak ; Türkiye ekonomisine alternatif ve ciddi bir kaynak. Edelstaal Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları Türk ekonomisine alternatif çözüm sundu. İşte girişimci iş adamı Torunoğulları'nın Türk ekonomisine büyük katkı sağlayacak ''plaka'' önerisi..

 • 4

  Sarıgül: Gayrimenkul satışlarında rekor kırılacak

  Türkiye ekonomisinde yaşanan olumlu hava, gayrimenkul sektörüne de yansıdı. 200'den fazla alana direkt olarak dokunan ve yüz binlerce kişiye istihdam sağlayan gayrimenkulde, 2020 yılı ivme dönemi olacak. Maritza İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emir Sarıgül, hem Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörü, hem de kendi projelerine dair açıklamalarda bulundu.

 • 5

  CEP HERKÜLÜ DEV ADAM: NAİM SÜLEYMANOĞLU

  Üç olimpiyat, yedi dünya ve Avrupa şampiyonluğu... Halterin 'Küçük dev adamı... Rekorlar rekortmeni '' Naim Süleymanoğlu''.... Ünlü iş adamı ve yazar Aykut Torunoğulları usta kalemiyle milli gururumuz Naim Süleymanoğlu'nun yaşattığı gururu ve başarılarıyla Türkiye'ye kazandırdıklarını anlattı... İşte yazar Torunoğulları'nın duygusal yazısı....

 • 6

  Merkel'in durumu kötüleşiyor

  Çin'de Başbakan Li Keqiang ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, titreme nöbeti geçirmemek için milli marşlar okunurken bile yerinden kalkmadı.

 • 7

  Bakan Soylu'dan Yenikapı'daki araçlarla ilgili açıklama

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yenikapı'da sergilenen araçlarla ilgili,  yapmış olduğu açıklamada "O da bizim sorumluluk alanımızda. Eğer bir kamu zararı oluşmuşsa biz buna bakarız" ifadelerini kullandı.


DİĞER HABERLER

AHMET ''KURAL'' TANIMADI... ZİNCİRLEME TRAFİK KAZASINA KARIŞTI

ÖLDÜREN VİRÜS ''CORONA''!.. MASKE FIRSATÇILARI İŞBAŞINDA...

Bakan Soylu'dan Yenikapı'daki araçlarla ilgili açıklama

İmamoğlu'ndan Yenikapı'daki araçlarla ilgili ilk açıklama

İBB'den 'araç' açıklaması

2019-2020 eğitim öğretim yılı bugün başladı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asena Atalay, pozlarıyla beğeni topladı

Gazeteci Levent Uysal'a silahlı saldırı