Çavuşoğlu'ndan İsveç ve Finlandiya'ya mesaj: Belgeye uymazlarsa NATO'ya almayacağız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'yla üçlü muhtıraya ilişkin konuştu. Çavuşoğlu "Bu belgeye uymak zorundadırlar. Uymazlarsa bunları NATO'ya almayacağız" ifadelerini kullandı.

Gündem 04.07.2022, 11:42 04.07.2022, 12:02
Çavuşoğlu'ndan İsveç ve Finlandiya'ya mesaj: Belgeye uymazlarsa NATO'ya almayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Madrid zirvesinde İsveç ve Finlandiya ile imzalanan mutabakata ilişkin konuştu.

Çavuşoğlu, Suriye'ye ilişkin ise "Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Türkiye, burada kendisine yönelik bir tehdit oluştuğu zaman onu dinlemez, bertaraf eder. Olay bu" dedi.

İSVEÇ BAŞBAKANI: SÖZLEŞMEYE UYACAĞIZ

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson DA, Almedalen Politika Formu'nda yaptığı açıklamada, söz konusu anlaşmanın içeriği hakkında bilgi vermeyeceğini belirterek, "Türkiye ile yapılan anlaşmaya ve iadelerle ilgili sözleşmeye uyacağız" demişti.

Terör faaliyetlerine karışmayanların endişe etmesine gerek olmadığını söyleyen Andersson, "İsveç vatandaşı olanlar ulusal ve uluslararası hukuka göre iade edilemeyecek. Terör faaliyetlerine katılmadıysanız endişelenmenize gerek yok" ifadelerini kullanmıştı.

Andersson, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreçleri hakkında Türkiye ile imzalanan üçlü muhtırada, Türkiye'ye büyük tavizler verildiği ve kamuoyunda sert eleştiriler aldığı konusundaki sorulara ise cevap vermemişti.

Anlaşma sonrası Aftonbladet yazarı Gazeteci Wolfgang Hansson, "Erdoğan’ın önünde eğilmek hiç de hoş değildi. Çok küçültücüydü. Beklentim o ki; İsveç'in ödediği geçici bir bedel olsun" sözleriyle hükümete yüklenmiş, Expressen yazarı Magnus Falkehed da "Bizim Başbakanımızın diz çöküp Erdoğan'ın ayakkabılarını diş fırçasıyla boyaması, İsveç'in Ukrayna'ya dönmemesi için anlaşılabilir." ifadesini kullanmıştı.

Eski Sosyal Demokrat hükümetinin Kalkınma Bakanı Pierre Schori ise "Türkiye ile yapılan bu anlaşma, İsveç için utanç verici" demişti.

Yorumlar (0)
23
açık