Çekmeköy Belediyesi, borcunu ödemek için okul sattı!

AK Parti'li İstanbul, Çekmeköy Belediyesi, üzerinde meslek lisesi de bulunan okul arazisini vergi borcu nedeniyle Hazine’ye sattı.  CHP’ tepkili: Milletin okul arazileri dolaylı yoldan satılıyor...

Gündem 17.01.2021, 18:10
Çekmeköy Belediyesi, borcunu ödemek için okul sattı!

Çekmeköy Belediyesi’nin milyonlarca liralık vergi borcu karşılığında okul arazisini Hazine’ye devrettiğini yani sattığı ortaya çıktı. 

Belediye arazileri Hazine’ye ait ola ticaret ve konut alanlarıyla takas etmeyi planlıyor.

12 MİLYON 330 BİN LİRA KARŞILIĞINDA...

Tutanaklara göre; Taşdelen Mahallesi’nde bulunan 3 bin 31 metrekarelik “meslek lisesi alanı” belediyenin 12 milyon 330 bin TL’lik vergi borcu karşılığında Hazine’ye satıldı.

Tutanaklarda devir işlemi ile ilgili şu ifadeler yer aldı: 

*Anadolu Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yazısı ile taşınmazın Çekmeköy Belediyesi’nin vergi borcuna mahsuben satın alınmasının uygun olduğunu bildirmiştir. Söz konusu arazinin 3 bin 31 metrekarelik kısmı belediyemizin 12 milyon 330 bin TL’lik borcuna karşılık Hazine adına tescil edilmiştir.

CHP TEPKİ GÖSTERDİ

Çekmeköy Belediye Meclisi’nin CHP’li Meclis Üyesi Sami Yayla, BirGün’e verdigi mülakatta, okul arazisinin satılmasına tepki gösterdi.

Yayla şunları söyledi:

*Bu konu 2019 yılında da gündeme geldi ve biz o zamanda buna karşı çıktık. Belediyenin 12 milyon TL’lik vergi borcu için okul arazi Hazine’ye satıldı. Ayrıca, belediye birçok okul yerini de ticaret, konut ve tarım arazileriyle takas ediyor. Bu da aymazca bir durumdur. Çünkü, bu okul arazilerinin dolaylı yoldan satışı demektir. Sonuçta bu araziler milletin arazileri, arsaları. Okul yerlerini satarak nakite çeviremeyecekleri için böyle bir takas yoluna gidiyorlar ve nakite çevirebilecekleri, yani satabilecekleri arsalar ile takas ediyorlar. Biz belediyeyi borçlandırmadık diyerek propaganda yapıyorlar ama böyle bir yolla finansman yaratıyorlar.

HABABAM SINIFINI AKILLARA GETİRDİ

Çekmeköy Belediyesi'nin okul satışı atıllara Hababam Sınıfı'ndaki 'köy okulunu' akıllara getirdi. O dönem köy olan Çekmeköy'e giden Hababam Sınıfı ekibi, köy öğretmeni olan arkadaşlarına
sürpriz yaparak okul binasını yenilemişlerdi. Sonradan senaryonun gerçek olduğu, yapımcı şirketin filmin çekimlerinden sonra Çekmeköy'deki okulu gerçekten yaptırdığı ortaya çıkmıştı.
 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu